نیم نگاهی به سهام "شاوان"

تاریخچه شرکت:

شركت پالايش نفت لاوان در سال 1355 تحت عنوان مجتمع تقطير لاوان زير نظر پالايشگاه شيراز با ظرفيت 20.000 بشكه نفت خام در روز توسط شرکت اينگرا از کشوريوگسلاوی سابق و با نظارت شرکت ملی نفت ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفت.
مجتمع پالايشی لاوان در اين زمان با هدف توليد فرآورده‌های مرغوب‌تر شكل گرفت.

واحد مراكس با ظرفيت 6.000 بشکه در روز در سال 1368 توسط شركت U.O.P. طراحي و توسط شركت  Chyoda به منظور توليد نفتای شيرين نصب  و راه‌اندازی شد.

در سال 1373 با اجرای طرح افزايش ظرفيت واحد تقطير نفت خام سيستم تلمبه گردشی نفت سفيد موجبات افزايش ظرفيت واحد تقطير نفت خام از 20.000 بشکه به 30.000 بشکه در روز و همچنين متناسب با آن افزايش توليد فرآورده‌ها و امكان توليد فرآورده با ارزش نفت سفيد  و کاهش ضايعات فراهم گردید.

در سال 1380 با استفاده از توان متخصصان داخلی واحد بنزین‌سازی این پالایشگاه راه‌اندازی شد و در سال 1387 اسکله دو منظوره نفتی – تدارکاتی و واحد استحصال و ذخیره سازی گاز مایع (LPG) این شرکت که پیش از آن در فلرهای پالایشگاه سوزانده می‌شد به بهره‌برداری رسید.
 
در اردیبهشت ماه سال 1390 و مصادف با روز ملی خلیج همیشه فارس، فاز اول طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت شرکت با هدف افزایش ظرفیت از 30 هزار بشکه در روز به 55 هزار بشکه در روز در مدار تولید قرار گرفت.
 
شركت پالايش نفت لاوان به منظور ارتقاء كيفيت وافزايش كمی فرآورده‌های توليدی خود و در راستای صيانت از محيط زيست اقدام به اجرای طرح بهبود فرآيند و بهينه سازی ظرفيت در پالايشگاه نموده است که در این راستا، واحد تصفیه هیدروژنی و ایزومریزاسیون نفتای سبک با حضور مقام محترم ریاست جمهوری در تیر ماه 1392 به بهره‌برداری رسید.
 
در بهمن ماه 1394 واحد تصفیه هیدروژنی  فرآورده‌های میان تقطیر نفت سفید و نفت گاز به منظور تولید فرآورده‌ها، مطابق با استاندارد یورو 4 به بهره‌برداری رسید.
 
در حال حاضر خوراک 35 هزار بشکه (نفت خام) پالایشگاه توسط یک رشته خط لوله 12 اینچ از مخازن تاسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان و 20 هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی (که توسط کشتی به لاوان حمل میشود )  تامین می‌شود.
 
موضوع فعالیت :

موضوع فعالیت اصلی شرکت پالایش نفت لاوان در زمینه تصفیه و پالایش فرآورده های نفتی است.
 
سرمایه شرکت:

سرمایه ثبت شده شرکت پالایش نفت لاوان 1143422 میلیون ریال (معادل 114 میلیارد تومان) است.
 
 
چشم انداز قیمتی:

نوسانات صعودی نماد "شاوان" از اوایل خرداد ماه سال جاری آغاز شد که ادامه تحرکات صعودی این نماد در هفته‌های اخیر موجب افزایش قیمت این سهم تا محدوده 14 هزار تومان شده است.

بررسی روند نمودار سهام "شاوان" نشان می‌دهد؛ در صورت ادامه نوسانات صعودی احتمال افزایش قیمت این سهم تا محدوده‌های 18 و 24 هزار تومان در هفته‌های آینده وجود دارد اما در صورت عدم توانایی در ادامه نوسانات صعودی، ریزش قیمت آن تا محدوده‌های 10000 و 12000 تومان نیز امکان پذیر است.

همچنین در صورت نزول بیشتر، ورود به محدوده قیمتی 8400 تومان نیز دور از انتظار نیست.