رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ؛ حدود ۴۰هزار کد خارجی در بورس وجود دارد

محمدعلی دهقان دهنویف گفت: درحال‌حاضر حدود ۴۰ هزار کد خارجی در بورس وجود دارد و این مصوبات مزیتی است که بتوانیم این میزان را افزایش دهیم و در یک بازه زمانی به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار کد برسانیم.

محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره تعداد کدهای بورسی خارجی در بازار سرمایه ایران و اعطای اقامت به سرمایه‌گذارانی که نسبت به خرید سهام در بورس اقدام می‌کنند و میزان استقبال از این مشوق اظهارکرد: توجه داشته باشیم که هدف از اجرای این مصوبات این نیست که یک روزه شاخص را به یک عدد خاصی برسانیم و تمام این اقدامات مجموعه‌ای از مصوبات بلند مدت وکوتاه مدت برای بازار سرمایه و اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: برخی از این مصوبات تاثیرات روانی و برخی دیگر مصوبات تاثیرات مالی دارد، اثر برخی از این مصوبات می‌تواند فوری باشد و برخی دیگر از این مصوبات آثار ضعیف‌تری دارند.  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: مصوبه اعطای اقامت ۵ ساله به ازای سرمایه‌گذاری در بورس ایران، برای آینده بازار سرمایه و حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این بازار است و باید برای بازار سرمایه کشورمان برنامه‌ریزی داشته‌باشیم. این ظرفیت در اقتصاد کشور وجود دارد و می‌توان به سرمایه‌گذاران خارجی اقامت دهیم.

دهقان دهنوی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری برای ارائه اقامت به سرمایه‌گذاران خارجی مبلغ ۲۵۰ هزار دلار به صورت سپرده بانکی است، گفت: این فرصت برای ایجاد سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را فراهم کردیم. ممکن است درحال‌حاضر تقاضایی برای این موضوع وجود نداشته باشد اما در آینده تقاضایی ایجاد شود و قرار نیست که این مصوبات برای ورود و تقاضا در بورس جهش بزرگی ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این سوال که درحال‌حاضر چند کد بورسی خارجی وجود دارد، اظهارکرد: درحال‌حاضر حدود ۴۰ هزار کد خارجی در بورس وجود دارد و این مصوبات مزیتی است که بتوانیم این میزان را افزایش دهیم و در یک بازه زمانی به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار کد برسانیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه که سرمایه‌گذاران خارجی که وارد این حوزه شده‌اند در گروه‌های بورسی متنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: این حدود ۴۰ هزار کد بورسی از کشورهای مختلف اغلب در بورس کالایی فعالیت دارند اما در بخش سرمایه‌گذاری در بورس برای اقامت، کشورهای همسایه بازار هدف نزدیک‌تری هستند.