افزایش۱۰۰درصدی میانگین فروش و ظرفیت پتروشیمی ها در آینده ای نزدیک

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از آغاز عملیات سه مگاپروژه خوراک ترکیبی خبر داد که منجر به افزایش ۱۰۰ درصدی میانگین فروش و ظرفیت محصولات بزرگترین صنعت بورس خواهد شد.

به گزارش بورس پرس، حسن عباس‌زاده، گفت: پنج زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن، بنزن و اوره انتخاب و با هدف توسعه زنجیره ارزش و تنوع سبد محصولات پتروشیمی تنظیم شده است.

وی ادامه داد: میانگین فعلی قیمت هر تن محصولات نهایی پتروشیمی۵۰۰ دلار بوده اما با توسعه این پنج زنجیره به حدود ۱۵۰۰ دلار خواهد رسید در هر تن است. اجرای طرح‌های پلیمری هم در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار دارد تا ظرفیت سالانه تولید پلیمرها از ۹ به بیش از ۲۰ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ برسد .

این مقام مسئول افزود: در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی، رویکرد اجرای طرح‌ها بر پایه خوراک ترکیبی مورد تأکید و اولویت است. بر همین اساس ، اجرای سه طرح خوراک ترکیبی با ظرفیت تولید سالانه حدود ۱۲.۴ میلیون تن به‌منظور استفاده از اتان مازادی که به مقدار حدود ۴ میلیون تن در بالادست وجود دارد، تعریف و مجوز اجرای آنها نیز صادر شده است.

عباس‌زاده ، توضیح داد: تکمیل زنجیره به این مفهوم است که محصولاتی مانند متانول و اتیلن را که به‌عنوان محصولات پایه و به مقدار زیاد تولید می‌شود به‌ عنوان خوراک در طرح‌های پایین‌دست آنها وارد و محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید شود .