بانک ملت و شرکت سپرده گذاری مرکزی تفاهمنامه امضا کردند

بانک‌ملت و شرکت سپرده گذاری مرکزی با هدف افزایش سطح تعاملات در ارائه خدمات بانکی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

بانک‌ملت و شرکت سپرده گذاری مرکزی با هدف افزایش سطح تعاملات تفاهم نامه همکاری امضا کردند تا سطح همکاری‌های طرفین از طریق ارائه خدمات بانکی به سپرده‌گذاری مرکزی در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک ملت افزایش یابد

براساس این گزارش، تسهیل ساز و کارهای دریافت و پرداخت وجوه برای ذی‌نفعان بازار سرمایه از طریق برقراری ارتباط بین سیستم‌های نرم‌افزاری مرتبط طرفین از جمله ارائه دسترسی به زیرساخت‌های پرداخت سود و تسویه وجوه و افزایش سرمایه، همکاری برای طراحی و راه‌اندازی سامانه‌ها و زیرساخت‌ های اطلاعاتی و ارتباطی مشترک بر پایه فناوری‌های نوین، همکاری در توسعه سامانه جامع احراز اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به ظرفیت‌های پروژه امتا، سجام و اتصال به سامانه‌های احراز ملی دیگر، عضویت و فعالیت در اتاق پایاپای سمات به عنوان یکی از بانک‌های تسویه یار در چارچوب ضوابط و مقررات جاری بانک و دستورالعمل‌های مربوطه و... از جمله تعهدات بانک ملت در این تفاهم نامه است.

سپرده گذاری نیز تعهد کرده علاوه بر تمرکز بخشی از منابع و کارکنان این مجموعه در بانک ملت به عنوان بازوی فناوری برای توسعه محصولات دانش محور و کمک به راه‌اندازی سامانه‌های موردنیاز شرکای تجاری و بنگاه‌های اقتصادی و ارائه خدمات تخصصی به آنها با بانک ملت همکاری‌های لازم را انجام دهد. اعتبار زمانی این تفاهم نامه از تاریخ امضا به مدت سه سال تعیین شده که با توافق طرفین برای سال یا سال‌های بعدی قابل تمدید خواهد بود. دکتر

محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهم نامه گفت: شکوفایی بازار سرمایه باعث ورود خیل وسیعی از مردم به این بازار شده و به تبع آن مشکلاتی نیز به ویژه در ۶ ماه دوم سال گریبانگیر فعالان بازار سرمایه شده است. ظرفیت عظیم بازار سرمایه و استقبال گسترده مردم، آثار چشمگیری برای اقتصاد و فعالان مالی به ویژه بانک‌ها داشته است.

وی افزود: صدور بیش از ۳۰ میلیون کد سجام برای مردم نشان می‌دهد بازار سرمایه تشنه فناوری‌های جدید مالی، بانکی و اعتباری است و بانک‌ها باید بیشتر و فعال‌تر از گذشته در این عرصه وارد شوند. باتوجه به سهم ۱۳ درصدی بانک ملت در حساب‌های فعالان بازار سرمایه به دلیل فعال نبودن این بانک در ثبت نام سجام این بانک در زمینه پرداخت سود هم سهمی‌۱۰ درصدی دارد و واریز سود برای یک میلیون سهامدار را با سه میلیون تراکنش بر عهده دارد که امیدواریم با توسعه ابزارهای نوین، رشد قابل توجهی در این زمینه رخ دهد و با امضای این تفاهم نامه، رشد بانک در این بخش صعودی باشد.

بیگدلی اظهار امیدواری کرد: بانک ملت به عنوان بانک فعال در همه بخش‌های اقتصادی و مالی در این حوزه هم حضور پررنگ‌تری داشته باشد که یکی از این موارد همکاری در تفاهم نامه، تعریف کیف پول جامع بازار سرمایه به عنوان بزرگ‌ترین کیف پول نظام بانکی خواهد بود. اجرایی شدن این تفاهم نامه باعث تسهیل ساز و کارهای دریافت و پرداخت وجوه با استفاده از سامانه‌های نرم‌افزاری ویژه خواهد شد. نوآوری و شتاب‌دهی در حوزه بازار سرمایه و عضویت در اتاق پایاپای سپرده‌گذاری مرکزی از دیگر مفاد تفاهم نامه است.

حسین فهیمی‌ مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی نیز تاکید کرد: این خصوصیات باعث شد تا با این بانک وارد تفاهم نامه شویم تا بهترین خدمات در اختیار سهامداران و فعالان بازار سرمایه قرار داده شود. بانک ملت به عنوان پایلوت در این طرح انتخاب شده و امید می رود تسویه سریع معاملات و دریافت و پرداخت در کمترین زمان ممکن و توزیع بهینه سود اوراق بهادار که مطالبه جدی سهامداران است به بهترین شکل ممکن انجام شود.