نماد پویا زرکان آق‌دره در فرابورس درج شد

مدیر شرکت پویا زرکان آق‌دره ضمن تشریح آخرین طرح‌های توسعه شرکت، از درج نماد این شرکت در فرابورس خبر داد.

ابوالفضل رستم‌خانی مدیرعامل شرکت پویا زرکان اظهار کرد: فعالیت شرکت پویا زرکان در سال ۱۳۷۸ آغاز و با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده عملیات اجرایی معدن از سال ۱۳۸۲ شروع شده است. محدوده‌ای که در حال حاضر در اختیار شرکت قرار دارد در حوالی روستای آق دره است که حدود ۴۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. همچنین شرکت چندین محدوده دیگر را در اختیار دارد که در حال فعال سازی آن‌ها می‌باشد.

وی افزود: این معدن دارای هفت پیت مختلف است که با مجوزهایی که از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت داده می‌شود مقدار خاکی که می‌توان از آن برداشت کرد تعیین شده و ما این خاک را استخراج کرده و به شرکت زیر مجموعه، شرکت فرآوری پویا زرکان می‌فروشیم. 

مدیرعامل شرکت پویا زرکان درباره ظرفیت تولید این شرکت گفت: ظرفیت تولید این شرکت با توجه به پروانه بهره برداری صادر شده تعیین می‌گردد. در حال حاضر ظرفیت سالانه شرکت ۳۷۵ هزار تن برداشت با عیار ۲.۴۸ و تا یک میلیون تن با عیار ۳ تا ۴ دهم است. این معدن طلا شامل ‌نقره بوده و دارای ذخیره تراورتن هم می‌باشد.

این کارآفرین با اشاره به اشتغالزایی شرکت پویا زرکان بیان کرد: این شرکت در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته به همین دلیل در فصل زمستان با وجود برودت هوا و حجم زیاد برف امکان اجرای عملیات معدنی وجود ندارد. با وجود این موضوع شرکت در راستای حفظ مسئولیت اجتماعی خود در قبال کارگران، در فصل زمستان حدود ۲۵۰ کارگر مشغول به فعالیت دارد که کارهای آماده سازی معدن برای سال آینده را انجام می‌دهند و در تابستان نیروی انسانی معدن به ۵۵۰ نفر افزایش پیدا می‌کند که در دو شیفت کاری مشغول به کار می‌شوند.

رستم‌خانی در مورد طرح‌های توسعه شرکت عنوان کرد: در سال جاری که به نام جهش تولید مزین است با مجوزی که از سازمان صنعت معدن و تجارت گرفته شده اجازه اکتشاف در ۵۰۰ هکتار صادر شده که در صورت تحقق این اتفاق معدن گسترش بیش تری پیدا می‌کند. همچنین سه محدوده دیگر در جوار ما و در فاصله ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری قرار دارند یکی از معادن، معدن داغدالی است که اکتشاف آن به پایان رسیده و پروانه بهره برداری آن دریافت شده و در حال پیگیری جهت عملیات بهره برداری هستیم. دیگری معدن آرپاچای و گورگور است که مشغول انجام عملیات اکتشاف برای تعیین ذخیره و آماده سازی آن هستیم. در معدن داغدالی اکتشاف فلز روی صورت گرفته است و معدن طلای آرپاچای نیز در مرحله پایانی اکتشاف است.

وی در مورد حجم عملیات معدن عنوان کرد: هر سال با توجه به مقدار ذخیره ای که در معدن وجود دارد حدود ۴ میلیون تن عملیات خاکی انجام می‌شود که از این مقدار ۸۵۰ هزار تن ماده معدنی و بقیه باطله کم عیار است.

این کارآفرین در خصوص آخرین وضعیت ورود به بورس این شرکت تصریح کرد: شرکت از سال گذشته اطلاعات لازم را برای ورود به فرابورس ارائه کرده و پس از اصلاح ساختار شرکت‌ها و بازدیدهای صورت گرفته از شرکت، طی ماه‌های گذشته پذیرش و درج گردیده ‌و در حال پیگیری جهت عرضه سهام تا آخر سال هستیم.

رستم‌خانی در مورد اهداف شرکت پویا زرکان برای حضور در بورس اعلام کرد: شرکت پویا زرکان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری در معادن نیاز به سرمایه دارد که بخشی از این سرمایه را می‌توان با ورود به بورس تامین کرد.

مدیرعامل شرکت پویا زرکان در خصوص واگذاری بخشی از سهام این شرکت به کارگران و کارکنان عنوان کرد: ما اعتقاد داریم نیروی کار بازوی ما محسوب می‌شود. هیات مدیره واگذاری سهام ترجیحی به کارگران و کارکنان را تصویب نموده ‌و اکثریت کارگران این شرکت از این موضوع استقبال کرده اند. با واگذاری سهام این شرکت به کارگران، درآمدی مازاد از حقوق دریافت خواهند کرد که کمک زیادی به آنان بوده و همچنین انگیزه کاری در آنان تقویت شده و با ایجاد حس مالکیت به افزایش بهره وری شرکت کمک می‌کنند.

این کارآفرین بیان کرد: معتقدیم ورود شرکت به بورس باید هر چه زودتر اتفاق بیفتد. درآمدی که شرکت از این راه کسب می‌کند برای سرمایه‌گذاری‌های جدید استفاده خواهد شد و امیدواریم این شرکت بتواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد. 

رستم‌خانی در مورد جذب نیروی کار در این شرکت تصریح کرد: در ابتدای راه اندازی این شرکت پرسنلی که قادر به انجام فعالیت در معدن باشند در منطقه وجود نداشت. زیرا اکثر مردم به فعالیت در حوزه کشاورزی و دامپروری مشغول بودند به همین دلیل با برگزاری کلاس‌های مختلف به آنان آموزش‌هایی داده شد به گونه ای که در حال حاضر تعداد افراد غیر بومی ‌در این شرکت به تعداد انگشتان دست می‌رسد و اکثریت کارکنان از روستاهای اطراف و از شهرستان تکاب هستند. 

وی درخصوص توسعه منطقه توسط شرکت پویا زرکان عنوان کرد: در ابتدا وضعیت معیشتی مردم منطقه با توجه به این که وابسته به کشاورزان دیم و دامداری بودند دچار نوساناتی بود که شرکت پویا زرکان با ایجاد اشتغال پایدار در این مجموعه و پرداخت حقوق منظم توانست نقش بسزایی در برنامه ریزی و افزایش سطح زندگی مردم این منطقه ایجاد نماید به طوری که سطح زندگی مردم از روستاهای همجوار بالاتر رفته است.

این کارآفرین در مورد مسئولیت اجتماعی این شرکت گفت: این شرکت رسالتی را برای خود قائل است و آن این است که آسایش افراد در جوار ما آسایش ما است. در این راستا نخستین بحثی که مطرح شد بحث فرهنگی بود که این موضوع در قالب دو حوزه صورت گرفت که عبارتند از ساخت مدرسه و ایجاد مساجد که در این راه کمک به زیرساخت‌های شهرستان تکاب، کمک به دانشگاه، مصلای شهرستان، ساخت راه‌های روستایی و مشارکت در طرح‌های ‌هادی روستا از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

رستم‌خانی در خصوص برنامه‌های شرکت پویا زرکان گفت: برنامه فعلی شرکت با توجه به برنامه ۵۰ ساله‌ای که برای تولید داریم پایه گذاری شده است. در بسیاری از حوزه‌ها این شرکت به خودکفایی رسیده و شرکت وابستگی به خارج از کشور ندارد. در سال جهش تولید اجرای طرح‌های توسعه در دستور کار شرکت قرار گرفته پروژه‌های تولید کنسانتره روی، فرآوری سنگ تراورتن، افزایش تولید شمش طلا با روش نوین هیپ لیچینگ از کانسنگ کم عیار در حال ساخت است.