مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران : رکورد معاملات سهام شکسته شد

مدیرعامل مدیریت فناوری بورس از رکورد جدید تعداد معاملات سهام با ۴.۱ میلیون معامله به ارزش۳۰ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: نسخه جدید سامانه معاملات از اول شهریور آغاز بکار کرد.
 
به گزارش روابط عمومی کارگزاری نماد شاهدان، روح الله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با اشاره به بایدها و نبایدهای توسعه زیرساخت های نرم افزاری بازار سرمایه به سنا گفت: رکورد تعداد معاملات بازار سهام در آذر ماه شکسته شد. در اواسط ماه جاری 4.1 میلیون معامله به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان در سامانه معاملات به ثبت رسید که در رکورد شکنی اخیر هیچ گونه کندی و عقب افتادگی در سامانه معاملاتی گزارش نشد.

وی افزود: موتور و معماری اصلی سامانه معاملاتی متعلق به یک شرکت فرانسوی است اما با تشدید تحریم ها ارتباطات در این بخش ادامه نیافت و لذا سامانه ای که در بورس تهران استفاده می شود با آنچه فرانسوی ها تحویل دادند بسیار متفاوت است. ظرفیت سامانه قبلی حداکثر ۲۰۰ هزار معامله در روز بود که در زمان خرید، بیشترین تعداد معاملات در روز ۶ تا ۷ هزار تراکنش بود و شرکت فرابورس هم هنوز راه اندازی نشده بود.

این مقام مسئول ادامه داد: اکنون بخش هایی از سامانه معاملاتی بازنویسی شده و سامانه هایی از قبیل سفارش گیری، محاسبه شاخص و برخی دیگر از سامانه های نظارتی هم که معاملات را کنترل می کنند، بومی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه فناوری اطلاعات همچنان نیاز به توسعه مداوم زیرساخت ها، بخش هایی از سامانه معاملاتی و ابزارهای نظارتی داریم تا ناظر امکان کنترل و رصد دقیق تر بازار را داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران عنوان کرد: سامانه ای که پیش از این در روزهای اوج بازار دچار مشکل و کندی می شد پاسخگوی تراکنش های بالا را نداشت اما در 1.5 سال گذشته بخش هایی از سامانه با تلاش گروه داخلی بومی سازی و بهبود داده شد به نحوی که اکنون این سامانه حدود ۱۶ هزار تراکنش در ثانیه و نزدیک به چهار میلیون معامله در روز را به شکل روان پوشش می دهد.

وی درخصوص اینکه برخی فعالان بازار معتقدند سامانه معاملاتی فقط در روزهای مثبت دچار اختلال می‌شود، توضیح داد: بطور کلی تعداد تراکنش‌ها در روز های مثبت بیشتر از روزهای منفی است و اینکه نسخه جدید سامانه معاملات در ابتدای شهریور ماه آغاز به کار کرده است. در بررسی اشکالات باید سیستم های آنلاین کارگزاری ها را از هسته معاملات تفکیک کرد چرا که وقتی هسته معاملات دچار مشکل می‌شود سیستم آنلاین همه کارگزاری‌ها با مشکل مواجه می‌شود و اگر یک کارگزاری مشکل دارد و سایر درگاه‌ها مشکلی ندارند به این مفهوم است که هسته معاملات کار را درست انجام می‌دهد.

دهقان با فراخوان شرکت های دانش بنیان برای توسعه نرم افزاری بورس گفت: یکی از نیازهای اصلی، تربیت نیروهای متخصص حوزه فناوری اطلاعات است که در عین شناخت اطلاعات با کار در بازار سرمایه هم آشنایی داشته باشند. تاکنون گروه هایی مراجعه کرده اند اما در حال بررسی هستند و هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده اند.

وی افزود: حضور شرکت هایی که بتوانند ابزارهای جدید از جمله ابزارهای مشتقه بازار،  معاملات آتی، اختیار معامله و فروش تعهدی را در این بازار بکار گیرند بسیار موثر است چرا که بستر اصلی همه  اینها یک سامانه معاملاتی پیشرفته است.