ورود به تالار نقره ای عامل تولید تورم در بازار مسکن

کارشناس بورس کالا، گفت: از اوایل سال جاری دولت عرضه های اولیه متعددی در بورس اوراق بهادارانجام داد و از این طریق نقدینگی زیادی را از جیب مردم خارج کرد که این امر افزایش تورم را به همراه داشت، اکنون نیز دولت قصد دارد املاک و اراضی را در بورس کالا عرضه کند بنابراین می توان گفت این امر زمینه تولید تورم در بخش مسکن را نیز فراهم می کند.
 

به گزارش روابط عمومی کارگزاری نماد شاهدان، براساس قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و در راستای ارتقای نظام مالی کشور کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف شدند که بخشی از اموال مازاد خود اعم از منقول، غیرمنقول و سرقفلی را از طریق بورس کالا عرضه کنند که در این زمینه شرکت عمران شهر جدید پردیس پیش قدم شده و یک باب واحد تجاری در محله 1 فاز 2 پردیس را در بازار فرعی بورس کالا عرضه کرد.

به گفته کارشناسان تداوم و رونق معامله مسکن در تالار نقره ای شفافیت مالی را به همراه خواهد داشت و همچنین مردم نیز می توانند از آخرین قیمت های موثق مسکن اطلاع یابند اما برخی دیگر معتقدند این امر موجبات ایجاد رکود تورمی در بازار مسکن را فراهم می کند.
 
در این خصوص یکی از کارشناسان بورس کالا، گفت: ارگان های دولتی که قادر به فروش اراضی خود نیستند، براساس مزایده آن ها را با قیمت های کمتری به فروش می رسانند که باتوجه به کمتر بودن درصد کارمزد املاک در بورس کالا می توان گفت عرضه در این بازار یکی از بهترین راهکارها محسوب می شود.
 
وی با بیان اینکه با عرضه املاک در بورس کالا، این اراضی یا املاک تبدیل به پول می شوند، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور می توان گفت که درصورت ثبات نسبی قیمت دلار ممکن است رکورد تورمی که در سال 92 تا 96 دامن گیر بخش مسکن بود، بازهم تکرار شود .

این کارشناس بورس کالا، افزود: عرضه املاک در بورس کالا با هدف فروش املاک و اراضی اوقافی نهادهای دولتی انجام می شود اما این امر زمینه دخالت دولت در این بازار را فراهم نمی کند.
وی با اشاره به اینکه عرضه املاک و اراضی در بورس کالا تولید تورم را به همراه خواهد داشت، ادامه داد: از اوایل سال جاری دولت عرضه های اولیه متعددی در بورس اوراق بهادارانجام داد و از این طریق نقدینگی زیادی را از جیب مردم خارج کرد که این امر افزایش تورم را به همراه داشت، اکنون نیز دولت قصد دارد املاک و اراضی را در بورس کالا عرضه کند بنابراین می توان گفت این امر زمینه تولید تورم در بخش مسکن را نیز فراهم می کند.