تامین مالی ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت

 وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین منابع مالی مورد نیاز دولت، فردا ۱۱ دی ۹۸ صکوک منفعت به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال در نمادهای افاد۷۱ الی افاد۷۴ از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران منتشر می کند.

 غلامرضا ابوترابی با اعلام این خبر افزود: بنا به درخواست مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تامین مالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت، شرکت واسط مالی اردیبهشت یکم(با مسئولیت محدود) به عنوان ناشر این اوراق تخصیص داده شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: بر اساس ماده ۲۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، این اوراق معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی توضیح داد: در این اوراق، درآمدهای مالیاتی آتی دولت به عنوان منافع مبنای انتشار صکوک مورد استفاده قرار می گیرند.

ابوترابی ادامه داد: نرخ سود علی الحساب این اوراق ۱۷.۹۰ درصد است که هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان این اوراق واریز می شود و سازمان برنامه و بودجه کل کشور بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت کرده است. شایان ذکر است که دوره عمر این اوراق، ۴۲ ماهه بوده و از طریق شرکت فرابورس ایران در نمادهای افاد۷۱ الی افاد۷۴ در روز چهارشنبه مورخ ۱۱/۱۰/۹۸ منتشر می شود.

وی اظهار داشت: این اوراق فاقد بازارگردان بوده و متعهدین پذیره نویس آن توسط مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی به سازمان بورس و اوراق بهادار معرفی شده اند که پذیرش آن ها در صورت احراز کفایت سرمایه و تایید رعایت مقررات توسط سازمان بورس و اوراق بهادار امکان پذیر خواهد بود.

ابوترابی توضیح داد: در سال جاری، این چهارمین تامین مالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت در بازار سرمایه است. وزارت امور اقتصادی و دارایی با پشتوانه درآمدهای مالیاتی آتی دولت طی ماه های مهر، آبان و آذر ۱۳۹۸ مجموعاً ۱۴۰ هزار میلیارد ریال صکوک منفعت در بازار سرمایه منتشر کرده است.