گزارش روزانه 98/08/11

  • خلاصه بازار در یک نگاه
 

 
  • چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
معاملات امروز شنبه یازدهم آبانماه بازار سهام تهران، پس از یک نیمه تعطیل هفته، با تشکیل صف خرید در شمار زیادی از نمادهای بورسی شروع شد. اما این استقبال در سمت تقاضا دیری نپایید و نماگر اصلی سهام تغییر جهت داد و در مسیر نزولی افتاد. رشد قابل توجه شاخص سهام طی معاملات چهارشنبه هفته گذشته در کنار عدم عرضه صف‌های خرید انتظار روند صعودی را برای معامله گران به وجود آورد اما برخلاف انتظار این جو صعودی پایدار نماند. در معاملات روزهای کاری هفته گذشته تا حدودی شاهد بهبود جریان نقدینگی در بازار بودیم که روز چهارشنبه در جهش قیمت‌ها نیز صورت پذیرفت. از نکات حائز اهمیت معاملات امروز فشار مضاعف عرضه از سمت غول‌های کالایی، گروه بانکی و خودرویی بود که موجب عقب‌نشینی شاخص کل نیز شد. با این وجود، جذب پایدار تقاضا در سهام شرکت‌هایی با حجم مبنای کمتر رشد نیم درصدی شاخص هم‌وزن را بهمراه داشت. همچنین گروه‌های سیمانی، دارویی و دیگر نمادهای متوسط و کوچکی که به دلیل ارائه گزارش‌های رو به رشد تولید و فروش فضای مثبتی را برای سهامداران رقم زده‌اند، صف خرید را تجربه کردند.
در بازار امروز نمادهای «پارسان، فارس و شیران»  بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های شیمیایی با 1,741 میلیارد ریال، مواد دارویی با 1,517 میلیارد ریال و فلزات اساسی  با 1,413 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای « بانک تجارت، بانک ملت و صنایع شیمیایی ایران» به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «فباهنر، فلامی و وملی» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نماد «سدشت»، «ختور» و «آسیا»  با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
روز چهارشنبه فدرال رزرو مطابق انتظارات نرخ بهره را بار دیگر 0.25 واحد درصد کاهش داد؛ اما هم‌زمان تاکید کرد فعلا تا مشاهده سیگنالی مشخص‌تر نیازی به تغییر سیاست پولی نیست. همین امر باعث شد واکنش بازارها به این اقدام انبساطی که باید بر رشد قیمت کامودیتی‌ها اثرگذار می‌شد چندان ملموس نباشد. بلافاصله روز پنجشنبه با مخابره برخی اخبار منفی از روند مذاکرات تجاری چین آمریکا شاهد افت قیمت عمده کالاها در بازار جهانی بودیم. روز جمعه اما، چند آمار مثبت از اقتصاد چین و آمریکا و هم‌زمان تقویت مجدد احتمال توافق میان دو کشور باعث رشد قیمت کالاها شد. سی‌ان‌بی‌سی اعلام کرد چین و آمریکا به اجماعی در کلیات توافق در مذاکرات پایان هفته رسیده‌اند. در این خصوص، ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد «فاز اول» توافق با چین احتمالا تا میانه نوامبر امضا می‌شود.
در اخبار سیاسی، پس از تصویب نخستین قطعنامه مربوط به تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان امریکا، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، اعلام کرد جلسات عمومی پرونده استیضاح ترامپ، از ماه نوامبر شروع می‌شود که نظرسنجی جدید سی.‌ ان. ان هم حکایت دیگری از تمایل مردم برای خروج ترامپ از کاخ سفید است. در رویدادهای دیگر، وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد به‌همراه بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات و عربستان سعودی ۲۵ هدف مرتبط با ایران و گروه‌های مقاومت را تحریم کرده است. امریکا همچنین در جدیدترین سناریوی کارزار فشار حداکثری، پس از هماهنگ شدن 6 کشور عربی علیه ایران، می‌خواهد در بخش عمرانی و تجارت ایران نیز محدودیت‌های جدیدی اعمال کند.  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه نیز در یک پیام توئیتری تصریح کرد: هدف قرار دادن کارگران ساختمانی با تروریسم اقتصادی تنها نشان‌دهنده شکست کارزار فشار حداکثری است.
بحث اخذ مالیات‌های جدید در پیش‌نویس بودجه سال آینده یکی از پرمباحثه‌ترین اخبار روزهای پایانی هفته گذشته بود که بسیاری را دچار سردرگمی کرده بود. با این حال، در حوزه‌های مهم این مساله رد شد، وزیر اقتصاد بحث مالیات‌ ستانی از سپرده‌های بانکی را تکذیب کرد. سنا، خبرگزاری زیر نظر سازمان بورس نیز سخنان اخیر رئیس کل سازمان بورس را مبنی بر موافقت وزیر اقتصاد با عدم اخذ مالیات از معاملات سهام را بازنشر کرد. بنابراین به نظر می‌رسد همچنان موضوع اخذ مالیات بر عایدی در هاله‌ای از ابهام است.
گروه دارویی برکت در دور جدید از فعالیت‌های توسعه‌ای خود نقشه جدید صادراتی طراحی کرده که هدف نهایی از آن علاوه بر کسب بازارهای رقیب، ایجاد کارخانه  و تولید مشترک در مقاصد صادراتی است. مدیرعامل این شرکت خبر داده که در نخستین گام قرارداد تولید مشترک دارو با سه کشور امضا شد.
تازه‌ترین وضعیت هپکو و آذرآب از زبان مسئولان دولتی حاکی از ان است که هپکو به چرخه تولید بازگشته و برای عرضه بلوک آذرآب در بورس نیز توافق‌هایی با بانک کشاورزی صورت گرفته است.
 در روند معاملاتی امروز، گروه فلزات اساسی روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشتند. در این گروه «فباهنر» بیشترین حمایت از شاخص را بعمل آورد و پس از انتشار گزارش عملکرد فصلی و همچنین با خبر افزایش سرمایه بدون هیچ رقیبی در حال تاخت و تاز است. نمادهای «فایرا، فروس،  فنورد و کویر» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «فملی» با فشار سمت عرضه با کاهش قیمت در محدوده منفی داد و ستد شد به قیمت پایانی 5٫358 ریال رسید. «فولاد» دیگر نماد بزرگ این گروه در محدوده منفی یک و نیم درصد  داد و ستد شد و به قیمت 4٫568 ریال رسید.
شاخص گروه شیمیایی در محدوده منفی به کار خود پایان داد و به مقدار ۱۹,066رسید. در این گروه نماد «پارسان» و «فارس» بیشترین حمایت از شاخص را بعمل آوردند و به ترتیب در  قیمت پایانی 6٫306  و 6٫901 ریال داد و ستد شدند. نماد «شپاکسا» با کاهش در محدوده 5 درصد منفی­ترین نمادهای این گروه بود.
 در روند معاملات امروز، شاخص گروه مواد دارویی 2 درصد افزایش یافت. نمادهای «دزهراوی»، «دسبحا»، «والبر» و «برکت» با صف خرید به پایان رسدند. «دامین» با 4 درصد کاهش بیشترین کاهش قیمت در این گروه را داشت و و به قیمت پایانی 6,932 ریال رسید.
 
  • مجامع پیش رو

 

*  محتوای این گزارش به تنهایی برای انجام سرمایه گذاری کافی نیست و هیچ گونه تضمین صریح یا ضمنی در این گزارش در مورد هیچ سرمایه گذاری ارائه نشده است.