گزارش روزانه 98/08/13

خلاصه بازار در یک نگاه​ 

چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسیامروز دوشنبه 13 آبان ماه بازار سهام تهران تحت تاثیر دستورالعمل روز گذشته بانک مرکزی در خصوص تجدید ارزیابی دارایی بانک‌ها قرار بود.
حوالی ظهر دیروز قسمتی از بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه (افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها محدود می‌شود) منتشر و البته بنا به گفته برخی رسانه‌ها از سوی بانک مرکزی  تکذیب شد. واکنش بازار به سهام بانکی در معاملات دیروز و امروز از نکات قابل توجه در معاملات  دو روز اخیر تحت تاثیر این خبر بود. جالب توجه این که دستورالعمل مذکور در رابطه با تعداد زیادی از این نمادها به کل موضوعیتی ندارد. در این شرایط فعالان بورس تهران باید موضوع تفکیک اثر اخبار بر سهام شرکت‌های مختلف مورد مداقه نهایی قرار دهند؛ از آنجاییکه تایید این نامه می‌تواند یکی از بهانه‌های اصلی رشد قیمتی ماه‌های گذشته برخی از نمادهای بانکی را اخته کند. اگر این نامه از سوی بانک مرکزی تایید و اجرایی شود بانک‌هایی که در سال گذشته با تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌های در سهام خود افزایش سرمایه دادند برنده اصلی هستند و در عین حال برخی از بانک‌ها با شائبه افزایش سرمایه چند هزار درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها رشدهای چند صد درصدی قیمت را تجربه کردند از این محل آسیب خواهند دید. در همین حال طی ماه‌های آینده نیز موج اخبار از سیاست‌گذاری اقتصاد داخلی تقویت می‌شود که همین موضوع می‌تواند نگرانی را برای بازار سهام افزایش دهد. اهمین بهانه‌جویی می‌تواند بار دیگر روندهای قیمتی عجیب و فراتر از انتظاری را مطابق با ماه‌های قبل در مسیر صعودی رقم بزند.
در رویدادهای خارجی  رسانه‌های عراقی دیشب از حمله به دفتر کنسولگری ایران در کربلا خبر دادند. بسیاری از منابع داخلی همچون «شفقنا» هم حمله معترضین عراقی به کنسولگری ایران در کربلا  را تایید کردند که براساس آن نصب پرچم عراق در کنسولگری ایران اتفاق افتاد. در همین حال اما به گزارش «ایسنا» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا تاکید کرد که شرایط به حالت عادی برگشت. دیشب هم وزیر انرژی رژیم صهیونیستی از احتمال حمله اسرائیل به غزه خبر داد.
در رویدادهای داخلی، پس از اینکه اروپایی‌ها نتوانسته‌اند گام رو به جلو در برجام  بردارند، ایران تصمیم دارد که در مرحله چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای تزریق گاز اورانیوم به زنجیره IR-6 را در دستور کار قرار دهد. دیروز نیز مقام رهبری در جمع دیداری با دانش آموزان تاکید کردند: منع مذاکره با امریکا منطق محکمی دارد.
در اخبارمرتبط با بازار قیمت پایه محصول‌های پلیمری و شیمیایی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در هفته جاری براساس نرخ دلار  10629.7 تومان محاسبه و اعلام شد. هفته پیش، قیمت این محصول‌ها به دلار 10659.1 تومان اعلام شد. دیروز همچنین کیف پول الکترونیکی متشرک توسط شرکت بورسی آپ (آسان پرداخت) و اسنپ رونمایی شد. در حال حاضر 11 بانک امکان ارایه خدمات روی این کیف پول را دارند.
در بازار امروز نمادهای « وبملت، شتران و تاپیکو» بیشترین تاثیر منفی را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 1,491 میلیارد ریال،  بانک  با 1,304 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,274 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، بانک ملت و سایپا » به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «وساخت، غنوش و فنورد» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «غالبر»، «وپارس» و «وسینا» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
در جریان معاملات امروز:
شاخص گروه فلزات اساسی در محدوده منفی قیمت خورد. در این گروه «فپنا، فنورد، کویر و فباهنر» بیشترین افزایش قیمت را داشتتد و با افزایش 5 درصدی داد و ستد شدند. «فملی» در ساعت پایانی بازار با کاهش فشار سمت عرضه در محدوده منفی داد و ستد شد و به قیمت پایانی 5٫306 ریال رسید. شورای معادن، در خواست شرکت ملی صنایع مس ایران را در مورد کاهش حقوق دولتی از 12 درصد قیمت کاتد به 9 درصد را بررسی کرده و احتمالا نرخ‌های جدید در روزهای آینده ابلاغ می‌شود. این موضوع می‌تواند حاوی اخبار خوب رشد سودآوری برای سهامداران «فملی» و «میدکو» باشد. همچنین اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس می گوید شرکت مس خرسند است که تا پایان سال ۹۸ ظرفیت ذوب مس را به ۴۰۰ هزار تن افزایش دهد و این یک اتفاق بسیار مبارک است. سعدی محمدی همچنین تاکید دارد:انشااله برای سال ۹۹ شاهد افتتاح کارخانه کنسانتره دره آلو باشیم.
«فولاد» دیگر نماد بزرگ این گروه در محدوده منفی 1 درصد  داد و ستد شد و به قیمت 4٫521 ریال رسید. فولاد در گزارشی ادعا کرده به تکنولوژی ساخت خطوط فولادی ورود کرده است.  در همین حال خداداد غریب پور، معاون وزیر صمت از ذخیرۀ ســــود ایمیدرو بــــرای اجــــرای توسعه‌ فولاد مبارکه خبر داد.
«ذوب» با کاهش در محدوده 5 درصد به قیمت پایانی 1,865 ریال رسید.
در گروه شیمیایی، نمادهای «شدوص وشسینا» بیشترین افزایش قیمت را داشتند و با افزایش در محدوده مثبت 5 درصدی به ترتیب به قیمت پایانی 8٫462 و 68٫052  ریال رسیدند. «شفارس و شکلر» با کاهش در محدوده 5 درصد منفی­ترین نمادهای این گروه بودند. «شوینده» با کاهش در محدوده منفی در  قیمت پایانی 11٫740  ریال داد و ستد شد.  
شاخص گروه خودرو و قطعه‌سازی با افزایش 0.32 درصدی میانگین قیمت­ها به کار خود پایان داد. «خاهن، ففنر، ختراک و ختور» بیشترین افزایش قیمت را داشتند و با افزایش در محدوده  5 درصدی داد و ستد شدند.
«خساپا» در قیمت پایانی ۲,۰5۶ ریال در محدوده مثبت نیم درصد داد و ستد شد. تعداد 175 میلیون از این سهم امروز معامله شد. «خودرو» نیز در قیمت پایانی ۷,۵۹1 ریال و با کاهش قیمت یک و نیم درصدی داد و ستد شد.
زمزمه معرفی محصول های جدید از سوی خودروسازان در شرایط فعلی بسیار به گوش می‌رسد، در جدیدترین سناریو پارس خودرو به همراه سایپا قصد دارد تا محصول کوئیک-آر خود را تا قبل از شب عید نوروز روانه بازار کند. همچنین ایران خودرو درحالی از اول سال پیگیر افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها بوده که فرشاد مقیمی مدیرعامل این شرکت بورسی در تصمیمی تازه با معرفی و انتصاب محمود کوچک زاده تهمتن به عنوان مدیر طرح تجدید ارزیابی دارایی‌ها و اصلاح ساختار مالی ، گام دیگری برای تحقق این برنامه برداشت. این شرکت در برنامه ریزی جدید خود قصد دارد آمار خودروهای ناقص کف کارخانه را تا پایان دی‌ماه به صفر برساند.
در گروه استخراج کانه­های فلزی، «کگل» نوسان قیمتی زیادی نداشت و در قیمت پایانی ۶,۹۰۲ ریال معامله شد. «کچاد» در قیمت ۵,۰38 ریال 1٫2 درصد منفی بود. «کنور» در محدوده 3٫46 درصد منفی به قیمت ۷,135 ریال رسید. «کبافق» در قیمت ۷8,841 ریال 2 درصد منفی بود. «کاما» در قیمت ۱۴,434 ریال به محدوده 1٫8۸ درصد مثبت رسید.
 
مجامع پیش رو