گزارش روزانه 98/08/12

  • خلاصه بازار در یک نگاه

در جریان معاملات امروز شاخص کل در ادامه روند نزولی روز قبل، افت تقریبی 600 واحدی را در نیم‌ساعت نخست ثبت کرد. از روز قبل  قیمت قریب به اتفاق سهم‌ها متاثر از افزایش ملایم عرضه در کل بازار به محدوده نزولی بازگشت و شاخص کل را در آخرین ساعت معاملات منفی کرد. این رویکرد امروز نیز زمینه‌ُساز آغاز نزولی بورس تهران در معاملات شد و شاخص کل را تا آستانه واگذاری مرز 308 هزار واحد پیش برد.
به ان ترتیب شاخص کل پس از یک اصلاح موقت در ابتدای معاملات امروز، حدود 0.4 درصد از کف روزانه فاصله گرفت و تا سطح 309 هزار و 500 واحد هم پیش رفت. رنج‌های مثبت در سهام غول‌های خودرویی و هجوم سهامداران حقیقی در صف خرید این طیف از نمادها یکی از رویدادهایی بود که در بهبود جو روانی میان متقاضیان سهام اثرگذار بود و دامنه تقاضا را به دیگر گروه‌هایی نظیر بانکی‌ها گسترش داد. یکی از نکات جالب توجه در معاملات امروز بازار سرمایه، صدرنشینی نماد شرکت ایران‌خودرو در فهرست حامیان شاخص کل بود که تا پایان کار بازار هم ادامه یافت. همین معاملات پرشور در توزیع نقدینگی در بین صنایع هم انعکاس یافت؛ به طوری که خودرویی‌ها جایگاه نخست ارزش معاملات صنایع را با فاصله از دیگر رقبا در اختیار گرفتند. بیش از 21 درصد از کل ارزش معاملات خرد بورسی( 285 میلیارد از 1335 میلیارد تومان) در سهام خودرویی دست به دست شد.

در بخش‌هایی از بازار که عمدتا به سهام کوچک‌تر بازار شناخته می‌شوند، تقاضا همچون معاملات سه روز اخیر به قوت خود باقی ماند و تاثیر خود را از محل تداوم رشد شاخص هم‌وزن نمایان کرد. در معاملات روز شنبه(دیروز) ارزش معاملات خرد بورسی در کنار روند نسبتا متعادل بازار در محدوده منفی قیمت افزایش یافت و در عین حال، عدم تشکیل صف‌های هیجانی فروش در پایان دادوستدهای شنبه نشان داد که تقاضا با عرضه به تفاهم نسبی دست یافته و زمینه‌ای فراهم کرده تا جریان نقدینگی در بازار تقویت شود و توان نقدشوندگی سهم‌ها را ارتقا بخشد.
در بازار جهانی شاخص قیمت سنگ اهن 62 درص در بنادر چین با کاهش نیم درصدی به 85 دلار رسیده است. طبق آمار صادرات سنگ آهن برزیل در ماه اکتبر با کاهش 16 درصدی به 31 میلیون تن رسید که در کسری عرضه و رشد قیمت تاثیر گذار است.
در جریان معاملات امروز:

 فعالان خرد بازار در گروه خودرو و ساخت قطعا همزمان با تشکیل صف‌های طولانی خرید در نماد دو بنگاه بزرگ این صنعت بورسی(ایران خودرو و سایپا)، بیشترین مالکیت سهام را در بین 322 نماد بورسی به نام خود ثبت کردند. سهامداران حقیقی بازار از میان تغییر 145 میلیارد تومانی مالکیت در کل بورس تهران، 68 میلیارد تومان سهم از دو غول خودرویی بازار را به سبد سهام خود اضافه کردند. به نظر میرسد موضوع افزایش سرمایه غول‌های خودرویی از محل تجدید ارزیابی همچنان گرمابخش معاملات بازار در مقابل سهم‌هایی است که از لحاظ عملیاتی توان تحریک تقاضا را ندارند. علی رغم اینکه غول‌های خودروساز به دلیل افزایش نرخ در مبالغ فروش مهرماه عملکرد جالب توجهی را ثبت کرده‌اند اما ضعف محسوس در تولید و افت تعداد دستگاه‌های تولیدی موضوعی است که هم در سایپا و هم در ایران خودرو و همچنین پارس خودرو قابل رصد است. انعکاس ضعف عملیاتی خودروسازان را می‌توان در تشدید زیان این صنعت دید که از رقم حدود 2900 میلیارد تومانی در بهار امسال به عدد قابل ملاحظه 6500 میلیارد تومانی رسیده است.
اما در گروه بانکی، روند قیمتی سهام گروه منفی بود. امروز از قول بانک مرکزی خبری در خصوص منابع تجدید ارزیابی دارایی ها منتشر شد که عاملی در جهت افزایش فشلر بر گروه بانکی بود. در این نامه اعلام شده است افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بانک ها فقط از محل دارایی های ثابت مجاز است. 

 
*  محتوای این گزارش به تنهایی برای انجام سرمایه گذاری کافی نیست و هیچ گونه تضمین صریح یا ضمنی در این گزارش در مورد هیچ سرمایه گذاری ارائه نشده است.