گزارش روزانه بازار 1398/07/03

گزارش روزانه بازار

 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل بازار در ساعت اولیه در محدوده صفر در حال معامله بود. اما در ادامه با افزایش تقاضا در نمادهای مختلف با رشد همراه شد. در نهایت شاخص بورس توانست با افزایش 2200 واحدی مجددا وارد سطح 314 هزار واحد شود. این در حالی است که طی معاملات دیروز با بر گشت شاخص از سقف انتظار ایجاد روند اصلاحی در معاملات در بین برخی از فعالان بورسی شکل گرفت. اما باز هم این جریان ورودی نقدینگی بود که مجال چنین اصلاحی را نداد و قیمت‌ها در عموم سهم‌ها به رشد خود ادامه دادند.
 شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 1200 واحدی، در سطح 550,91  واحد قرار گرفت. بخش عمده تحرکات بورس در جریان معاملات امروز حاصل مشارکت معامله‌گران در نمادهای بانکی و سپس سهام خودرویی بود. ورود نقدینگی­ای که به بورس کماکان ادامه دارد، اصلاح شدید قیمتی را درصورت تداوم جو بلاتکلیفی سیاسی، کمرنگ می‌کند.
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر اظهارات رییس جمهوری آمریکا که بار دیگر نگرانی­ها از اختلافات تجاری میان آمریکا و چین، کندی رشد اقتصاد جهانی و تقاضا برای نفت را برانگیخت، برای دومین روز متوالی به روند کاهشی خود ادامه داد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت کاهش پیدا کرد و به ۶۲ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید.
همچنین رئیس جمهوری آمریکا، در مجمع عمومی سازمان ملل طی سخنان خود مدعی شد، تا زمانی که رفتار ایران تغییر نکند نه تنها تحریم‌ها لغو نمی‌شود بلکه تشدید هم می‌شود. ترامپ همچنین ادعا کرد ایران تمایل به مذاکره دارد، اما وی هنوز موافقت نکرده‌ است. این در حالی است که امانول مکرون پس از دیدار با ترامپ، مجددا با حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد. بعد از آن هم رئیس جمهور با نخست وزیر انگلیس دیدار جداگانه‌ای به انجام رساند. مکرون پیش‌تر در سخنرانی سازمان ملل اعلام کرده بود؛ اعمال فشار علیه ایران تنها به افزایش تنش در منطقه منجر می‌شود برجام می‌تواند فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور را نیز در بر گیرد. به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، رئیس جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در نیویورک تلاش بسیاری کرده است تا روسای جمهور ایران و آمریکا با یکدیگر دیدار کنند اما طرف ایرانی تاکید داشته است که آمریکا باید ابتدا متعهد به رفع تحریم‌ها شود. مرکل، صدراعظم آلمان نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، دیدار و گفت‌وگویی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص ایران و مسائل مرتبط داشته است. وزارت امور خارجه ایران دیروز همچنین ضمن محکومیت شدید و رد ادعای غیرمسئولانه سران سه کشور اروپایی مبنی بر نقش ایران در حمله نیروهای مسلح یمن به تاسیسات سعودی بیانیه‌ای جامعی صادر کرد. نخست وزیر پاکستان هم گفته بود: ترامپ و مقام‌های سعودی از من خواسته‌اند برای کاستن از تنش‌ها با ایران میانجی‌گری کنم.
در بازار امروز نمادهای «وغدیر، وپاسار و وصندوق» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 2,214 میلیارد ریال، بانک  با 2,096 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,509 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات و ایران خودرو»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «ستران»، «دتماد»، «ولغدر» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «تمحرکه»، «وآذر» و «سخاش» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
شیمیایی‌ها روز مثبتی را پشت سر گذاشتند و شاخص این گروه با رشد کمتر از نیم درصد وارد سطح 19,078 واحد شد. «شسینا» با کاهش 1٫79 درصدی منفی ترین نماد این گروه بود و در قیمت پایانی 55,250 ریال داد و ستد شد.  نمادهای «شلعاب، کرماشا، شدوص و شفارس» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «نوری» با کاهش قیمت نیم درصدی در قیمت پایانی ۳5,989 ریال داد و ستد شد. «شفارس» با صف خرید یک میلیونی به قیمت پایانی 6,720 ریال رسید.
گروه فلزات اساسی امروز کاهش 0٫24 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و روز معاملاتی منفی را پشت سر گذاشتند. نماد «فملی» پس از کاهش در ساعات اولیه از میانه معاملات با افزایش سمت تقاضا مواجه شد و به قیمت پایانی 5٫427 ریال رسید. نماد «فولاژ» با صف فروش کم حجم منفی­ ترین نماد گروه بود و با کاهش  2٫24 درصدی به قیمت پایانی 7٫240 ریال رسید. «فولاد» با 40 میلیون سهم معامله در محدوده مثبت داد و ستد شد و به قیمت 4٫514 ریال رسید، نمادهای«فایرا و فنوال» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند.
در معاملات امروز خودرویی‌ها همچنان با افزایش تقاضا در مدار مثبت داد و ستد شدند. نمادهای «خاذین، ختراک، ختور و ختوقاا» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند، «خساپا» نیز شاهد رنج مثبت و ایجاد صف خرید نسبتا پرحجمی بود و به قیمت پایانی 1٫904 ریال رسید. «خودرو» اما در محدوده منفی نیم درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 7,156 ریال رسید.
در گروه بانک شاهد افزایش تقاضا و معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم و تقریبا تمام نمادهای بانکی سبزپوش شدند. «ونوین» تنها نماد منفی این گروه بود که در محدوده منفی داد و ستد شد. در این میان، «وپاسار» با 416 میلیون سهم معامله در حرکت قیمت و جذب منابع پیشتاز سایرین بود و با ثبت بیشترین ارزش معاملات در بازار، صف خرید سنگین خود را در پایان معاملات حفظ کرد. بانک صادرات نیز با یکی از سنگین­ترین صف­های خرید بازار مواجه شد. همزمان، نقدینگی سرگردان که میلی برای خرید بزرگان کالایی نداشت، در این سمت بازار جذب شد.
 در عرضه اولیه «شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم» به هر کد 1493 سهم در سقف قیمتی (1990ریال) تخصیص یافت. تعداد شرکت کنندگان در این عرضه بالغ بر 818 هزار کد معاملاتی بود که رکورد خرید عرضه اولیه را شکست.
هر اونس طلا مانند روز قبل رشد قیمت را تجربه کرد. هر اونس طلا که روز قبل تا ۱,۵۲۲ (یک هزار و پانصد و بیست و دو) تومان رسیده بود، امروز با رشد ۰.۵۳ درصدی به ۱,۵۳۰ (یک هزار و پانصد و سی) دلار رسید.
در بازار ارز  قیمت ها امروز در بازار روند صعودی را تجربه کردند و دلار در بازار تهران هم گران شد و به ۱۱,420 (یازده هزار و چهارصد و بیست) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو