گزارش روزانه بازار 1398/06/27

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
معاملات امروز چهارشنبه 27 شهریور بازار سهام با اصلاح به نسبت جدی شاخص کل پایان یافت، فشاری که در معاملات روز گذشته نیز از سمت نیروهای عرضه بر شاخص اصلی بازار سهام وارد شد. البته در ساعت پایانی بازار شاهد بر چیده شدن صف­های فروش در صنایع مختلف بودیم. در فضایی روانی که از روز گذشته بر بازار حاکم بود، امروز نیز انگیزه بالایی برای فعالان بورسی به منظور فروش سهام و ذخیره سود فراهم شد. ارزش معاملات خرد نسبت به روز قبل حدود 20 درصد کاهش داشته است.
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات 7 هزارو 915 واحد افت کرد و به ارتفاع 294 هزارو 166 واحد رسید.
 شاخص کل هم وزن هم با افت 2,46 درصدی، به سطح 247,84 واحد رسید.
 به نظر می‌رسد پس از رشدهای بالای قیمت سهام در مدت اخیر، ریسک‌پذیری معامله‌گران کاهش یافته و ترجیح به ذخیره سود داده‌اند. البته در جهت مقابل جریان ورود نقدینگی همچنان قدرتمند است و سبب شده تا جهت عمومی سهام غیرقابل‌پیش‌بینی باقی بماند. در حال حاضر نقدینگی بازار سرمایه به طور میانگین حدود 1500 تا 2000 میلیارد تومان در روز است که این روند تقریبا حفظ شده است.
در چند روز اخیر اتفاقاتی مانند افزایش قیمت نفت متاثر از اتفاقات عربستان به رکوردزنی بورس کمک کرد. در بازارهای جهانی، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه پس از اینکه وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد این کشور ظرفیت تولید نفت از دست رفته را تا پایان سپتامبر احیا خواهد کرد، به روند کاهشی روز گذشته ادامه داد. هر بشکه نفت در بازارهای جهانی با 1.02 دلار کاهش 68.11 دلار و هر بشکه نفت آمریکا نیز با 91 سنت کاهش 61.99 دلار معامله شد.
این در حالی است که  بازار همچنان در اضطراب و آشفتگی در واکنش به حملات به تاسیسات نفتی عربستان است و عربستان سعودی نیز در یک بیانیه از کارشناسان سازمان ملل متحد برای تحقیق در خصوص حمله به مراکز نفتیش دعوت کرده است. ایران در پاسخ به ادعای عربستان روز دوشنبه طی یادداشتی رسمی، از طریق سوییس به آمریکا، هرگونه دخالت ایران در این حملات را رد کرد.
در بازار امروز نمادهای «وکار، ستران و وبسویج» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 2,270 میلیارد ریال، بانک با 1,711 میلیارد ریال و فلزات اساسی با 1,329 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، ایران خودرو و اصفهان»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «غپینو»، «بسویچ»، «غنوش» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «خوساز»، «شگل» و «حتوکا» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با افت 2٫15 درصدی به ۱86,343 واحد رسید و اکثر نمادهای این گروه در محدوده منفی داد و ستد شدند. در این گروه، «فولاد» با افت 1٫27 درصدی به قیمت 4٫346 ریال رسید، «فملی» در محدوده مثبت داد وستد شد و به قیمت 4٫999 رسید. «ذوب» در محدوده منفی 3٫5  درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 1٫912 ریال رسید.
در این گروه نماد «فسرب» در محدوده مثبت 4٫5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 25٫371 ریال رسید.
نمادهای «فنوال، فباهنر، فمراد و ارفع » با 5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نماد این گروه بودند. « فمراد» جز ده سهم با کمترین بازدهی در هفته جاری بود.
«فرآور» از افزایش سرمایه از محل سود انباشته از مبلغ 120 میلیارد ریال به 660 میلیارد ریال(450 درصد) که به تصویب هیئت مدیره رسیده، خبر داده است، در این خصوص مقرر شد جهت اخذ گزارش حسابرس و بازرس قانونی اقدام مقتضی صورت پذیرد. این سهم امروز در محدوده منفی 4٫5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 57٫000 ریال رسید.
شیمیایی‌ها امروز کاهش 44/2 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و اکثر نمادهای گروه در محدوده منفی داد و ستد شدند. «شسینا  و پاکشو» تنها نمادهای این گروه بودند که در محدوده مثبت داد و ستد شدند.
 نمادهای «شگل، شکربن ، شلعاب و شکلر» امروز در کف قیمتی 5 درصد داد و ستد شدند.
در گروه خودرو اکثر نمادها در محدوده منفی داد و ستد شدند، نماد «خساپا» با 201 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت و با افت قیمت 4٫83 درصدی به قیمت پایانی 1٫713 ریال رسید. گروه خودروسازی سایپا اعلام کرده است در راستای واگذاری برخی از دارایی­های خود این بار قصد دارد 100 درصد سهام شرکت سایپا پلوس را به صورت یکجا به فروش برساند.
«خودرو» با کاهش قیمت نیم درصدی و به قیمت پایانی 6,900 ریال رسید.
در این گروه نمادهای «خگستر، خریخت و خمحور» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند  و «خمحور»  با صف خرید کم حجم به قیمت پایانی 10,909 ریال رسید.
در گروه بانک نماد«وکار» بیشترین افزایش قیمت را داشت و به قیمت پایانی 3٫308 ریال رسید. نماد «وتجارت» در قیمت پایانی ۴74 ریال، 2٫47 درصد منفی داد و ستد شد.
گروه پالایشی، امروز نیز  منفی  بود. در این گروه، «شتران» با 4٫48 درصد کاهش در قیمت 5,950 ریال داد وستد شد و منفی ترین نماد این گروه بود. شاوان در قیمت ۴2,291 ریال در محدوده منفی داد و ستد  شد. «شپنا» در قیمت ۱۳,150 ریال معامله شد و 3٫54 درصد منفی بود. «شبریز»  در قیمت 32,000 ریال معامله شد و 2٫78 درصد منفی بود.
امروز بازار ارز شاهد سیر صعودی قیمت‌ها بود و دلار در بازار تهران هم ۱۱,۴۷۰ (یازده هزار و چهارصد و هفتاد) تومان ارزش گذاری شد.
 
مجامع پیش رو