گزارش روزانه بازار 1398/06/25

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
بازار سهام امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه با وجود عقب‌نشینی شاخص کل طی معاملات روز گذشته، سیمای تازه‌ای از خود به نمایش گذاشت و با توجه به رشد خیره‌کننده قیمت نفت امروز شاهد تزریق نقدینگی به صنایع پالایشی، نفتی و پتروشیمی بودیم و نمادهای پالایشی از نمادهای تاثیرگذار بازار سهام بودند.
ضعف بازارهای رقیب و خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به سیگنال‌های صادره از فضای سیاسی از عوامل اصلی ورود پول‌های تازه به بازار و شکستن رکورد معاملات است. ارزش معاملات خرد به رکورد ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان دست یافت.
در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 1.16 درصدی و با افزایش 3521 واحد افزایش به ۳۰5 هزار و 917 واحد رسید.
 شاخص کل هم وزن با  رشد 1,88 درصدی و با افزایش 1600 واحد به سطح 859,86 واحد رسید.
در اخبار مرتبط با دنیای اقتصاد و سیاست، در پی حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان بهای نفت خام برنت در آغاز معاملات 19 درصد جهش کرد و به 71 دلار و 95 سنت رسید، درحالیکه نفت غرب تگزاس، دیگر شاخص مهم جهانی 15 درصد جهش کرد و بشکه­ای 63 دلار و 34 سنت شد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه پیش بینی کرد در صورتی که عربستان نتواند در پی حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی­ اش میزان عرضه را طبق روال سابق از سر بگیرد، بهای این حامل انرژی ممکن است به یکصد دلار نیز برسد. میزان عرضه نفت متوقف شده عربستان معادل 5 درصد عرضه جهانی نفت است. ترامپ در اولین واکنش به تاسیسات  نفتی عربستان که تولید نفت این کشور را دچار اختلال جدی کرده گفته است، امریکا آماده است تا در صورت لزوم از ذخایر نفت استراتژیک خود برداشت کند. وی اضافه کرد منتظریم تا پادشاهی عربستان اعلام کند چه کسی را مسئول این حملات میداند تا در مورد اقدام بعدی تصمیم­گیری شود. در عین حال آقای امین نصیر مدیرعامل آرامکو نیز گفته که بازار فعلا از طریق ذخایر استراتژیک نفتی عربستان تامین خواهد شد.
در حال حاضر بازار منتظر بیانیه­ی وزارت انرژی سعودی جهت تزریق آرمش به قیمت­هاست.
در بازار امروز نمادهای «شتران، فخاس و فخوز» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های بانک با 3,22 میلیارد ریال، خودرو و ساخت قطعات با 2,483 میلیارد ریال و شیمیایی با 2,132 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، ایران خودرو و فولاد مبارکه»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «غبهنوش»، «سفانو»، «سکرد» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «خپویش»، «حتوکا» و «ختور» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش 1٫43 درصدی به ۱88,564 واحد رسید و روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشت. در این گروه، «فولاد» با 58 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و در محدوده منفی داد و ستد شد، به قیمت 4٫473 ریال رسید، «فملی» با کاهش قیمت به قیمت 4٫995 رسید. اما، «ذوب» در محدوده مثبت 4 درصد داد و ستد شد به قیمت پایانی 1٫959 ریال رسید. نام شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در فهرست تأمین کنندگان ریل شرکت ها و سازمان های عضو این اتحادیه قرار گرفته است.
افزایش سرمایه 60 درصدی «فسازان» از 5/37 میلیارد تومان به 60 میلیارد تومان از محل سود انباشته به تصویب هئیت مدیره رسید. این سهم امروز در سقف معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 18٫166 ریال رسید. «فلوله » با 5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی 16٫503 ریال رسید.
در حالی صاحبان معادن سنگ آهن که کارشان خام فروشی است، با عوارض 20 تا 25 درصدی صادرات سنگ آهن مخالف هستند، فولاد سازان که از کمبود سنگ آهن به عنوان ماده اولیه رنج میبرند از این سیاست وزارت صمت حمایت میکنند. امسال تولید فولاد کشور به 27 میلیون تن خواهد رسید در حالیکه ظرفیت اسمی تولید فولاد کشور 35 میلیون تن است.
در گروه خودرو، نماد «خساپا» با 232 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت و با افت قیمت  2٫49 درصدی به قیمت پایانی 1٫840 ریال رسید. «خودرو» نیز با کاهش قیمت مواجه شد و به قیمت پایانی 6,946 ریال رسید.
نمادهای «خوساز، خمحور، خمحرکه و خکمک» نیز در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
در گروه بانک نماد «وتجارت» پر حجم ترین نماد گروه بود و در قیمت ۴60 ریال 2٫22 درصد مثبت داد و ستد شد. نمادهای«وبصادر و وکار» بیشترین افزایش قیمت را داشتند و به ترتیب به قیمت پایانی 506 و 3٫184 ریال رسیدند.
 در گروه پالایشی، اکثر نمادهای گروه در محدوده مثبت داد و ستد شدند. «شتران» با 1٫95 درصد افزایش در قیمت ۶,320 ریال داد وستد شد. شاوان در قیمت ۴2,۹۹9 ریال در محدوده 2٫39 درصد مثبت معامله شد. «شپنا» در قیمت ۱۳,789 ریال معامله شد که کمتر از یک درصد مثبت بود. «شبریز و شبندر» تنها نمادهای منفی گروه بودند.
دلار امروز افزایش قیمت را تجربه کرد و با رشد ۰.۴۵ درصدی به ۱۱,۳۵۰ (یازده هزار و سیصد و پنجاه ) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو