گزارش روزانه بازار 1398/06/23

گزارش روزانه بازار

 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در اولین روز معاملاتی هفته، تداوم ورود جریان نقدینگی و رکورد شکنی­ های شاخص کل بورس اوراق بهادار جهش این شاخص را در دقایق نخست بازار رقم زد.
شاخص کل در جریان معاملات امروز با افزایش 4529 واحدی به سطح  304,460 واحد رسید. شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته ۴/۳ درصد دیگر رشد کرد، رشد قیمتی سهام از گروه‌های مختلف در صعود ممتد شاخص بورس اثرگذار بوده است. بازدهی شاخص کل فرابورس نیز از ابتدای سال جاری تاکنون به ۷۲ درصد رسیده است. ورود  بورس به کانال ۳۰۰ هزار واحد را می‌توان آغاز دوره جدیدی برای این بازار معرفی کرد. با این حال عدم قطعیت‌ها باعث شده تا نتوان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت آتی سهام ارائه داد. احتمال ادامه رشدهای افسارگسیخته و شکسته شدن سقف‌های قیمتی(اصلاح قیمت)  وجود دارد.
رشد شاخص کل هم وزن امروز هم از شاخص کل پیشی گرفت، این شاخص با افزایش 1706 به سطح 206,85 واحد رسید.
در این بین افزایش قیمت­های جهانی دلیل مناسبی برای افزایش تقاضا در گروه فلزی، شیمیایی و سنگ آهنی و فلزی است. در بازارهای جهانی با توجه به کاهش نرخ بهره بانکی اتحادیه اروپا در کنار کاهش ذخایر فلزات در انبارها شاهد رشد مناسب قیمت مس و روی بوده ایم. همچنین، شایعات زیاد، مبنی بر دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا و همینطور موافقت تلویحی آمریکا با پرداخت 15 میلیارد دلار به کشورمان در کنار برکناری مشاور امنیتی رئیس جمهوری آمریکا از نکات سیاسی تاثیر گذار بر فضای بازار در این روزهاست.
در بازار امروز نمادهای «شخارک، فملی و فولاد» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های بانک با 2,535 میلیارد ریال، خودرو و ساخت قطعات با 2,215 میلیارد ریال و فلزات اساسی با 1,883 میلیارد ریال و برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، سایپا، ایران خودرو و فولاد مبارکه  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «خموتور»، «شخارک»، «غشاذر» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «فمراد»، «سصفها» و «کسرام» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
در گروه فلزات اساسی «فولاد» با 78 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و امروز با افزایش قیمت 2٫6 درصدی، به قیمت 4٫542 ریال رسید، «فملی» با 2٫79 درصد افزایش به قیمت 5٫090 رسید. همچنین، «ذوب» در محدوده مثبت 5 درصد داد و ستد شد به قیمت پایانی 1٫860 ریال رسید.
«فمراد و فسرب» با 5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نمادهای این گروه بودند و به ترتیب به قیمت پایانی26٫451 و  24٫890 ریال رسیدند.
سهم تازه وارد «فسازان» که در قیمت ۸,۴۰۰ ریال عرضه شد ، امروز در قیمت ۱۶,850 پایانی ریال داد و ستد شد.
در گروه محصولات شیمیایی، نماد «پترول» با 40 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و در محدوده منفی داد و ستد شد به قیمت پایانی 2,602 ریال رسید. «شیران» منفی ترین نماد این گروه بود و با کاهش قیمت 3٫87 درصدی، به قیمت پایانی 11,569 ریال رسید.  «شدوص، شلعاب، کرماشا، شوینده و شگل» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
در معاملات امروز اکثر نمادهای گروه خودرویی در پی افزایش تقاضای قابل توجه در محدوده مثبت داد و ستد شدند و نماد«خفنر» تنها نماد قرمز پوش گروه بود. با توجه به اظهارات  مدیر عامل جدید ایران خودرو بابت پیگیری افزایش سرمایه این مجموعه و همینطور جدی شدن افزایش سرمایه دیگر خودرو ساز این گروه یعنی سایپا شاهد رشد تقاضا در این گروه بودیم.
نماد «خساپا» با 298 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت و بهمراه نماد «خودرو» در محدوده مثبت 5% داد و ستد شد.
نمادهای «خوساز، ورنا، خمحور، خمهر، خمحور، خمحرکه و خموتور» نیز در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
در گروه بانک اکثر نمادها در محدوده مثبت داد و ستد شدند. نماد «وتجارت» پر حجم ترین نماد گروه بود و با افزایش 5 درصدی به قیمت پایانی 445 ریال رسید. «وپست» در محدوده مثبت 5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 5٫516 رسید. «وپاسار» با افزایش قیمت 2 درصدی در قیمت پایانی 2,157 ریال داد و ستد شد. نمادهای «ونوین و وپارس» تنها نمادهای گروه بودند که در محدوده منفی داد و ستد شدند.
مدیر مالی بانک ملت از درخواست تمدید یک ماهه توقف نماد «وبملت» خبر داد. این بانک از بورس یک ماه دیگر برای تعیین تکلیف غرامت 6/1 میلیارد دلاری مهلت خواسته و به این ترتیب بازگشایی در روزهای آینده منتفی است و توقف نماد مجددا تمدید میشود. در پی تحریم بانک ملت از سوی دولت انگلیس این بانک اقدامات حقوقی گسترده­ای را به انجام رساند که در نهایت به محکومیت دولت انگلیس در دادگاه عالی این کشور منجر و حکم پرداخت غرامت 6/1 میلیارد دلاری به نفع بانک ملت صادر شد. افزایش سرمایه 8 هزار میلیاردی بانک ملت هم قطعی شده و به زودی مدارک و مستندات آن برای دریافت مجوز روی کدال قرار خواهد گرفت.
در گروه دارویی، در جریان معاملات امروز ، «دعبید» در قیمت 37,165 ریال در محدوده مثبت کامل داد و ستد شد. «دسبحان» با صف خرید کم حجم در قیمت پایانی 9,690 ریال داد و ستد شد. «ریشمک» ۲٫۶ درصد مثبت بود و به قیمت ۱۶,۴۹۹ ریال رسید. «دارو» در محدوده مثبت 5 درصد داد و ستد شد و و به قیمت پایانی 20,307 ریال رسید. پس از چند نرخی شدن ارز در کشور و جریانات پیش آمده در این امر برخی از گروه‌های خاص مشمول دریافت ارز ۴٢٠٠ تومانی شناخته شدند که در طول زمان برخی گروها نیز از شمول دریافت حذف شدند. اما هنوز گروه دارویی کشور از ارز ۴٢٠٠ تومانی استفاده می‌کند و شرکت‌های دارویی در گزارش صورت‌های مالی خود مبنای ارز ۴٢٠٠ تومانی را در نظر گرفته‌اند. ارز ۴٢٠٠ تومانی به احتمال زیاد به مرور زمان به صورت کلی خذف خواهد شد و در صورت وقوع شرکت‌های مذبور می‌توانند رشد حداقل دو برابری را تجربه کنند.
دلار در بازار تهران ۱۱,۴۳۰ (یازده هزار و چهارصد و سی) تومان ارزش گذاری شد.

مجامع پیش رو