گزارش روزانه بازار 1398/06/20

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در آخرین روز معاملاتی این هفته شاخص کل بورس تهران در ادامه رکورد شکنی‌های خود فاصله خود را از مرز ۳۰۰ هزار واحد به کمتر از یک درصد رساند. با وجود انتظار برای وقفه دو روزه در معاملات، هم در سهام مرتبط با بازار جهانی و هم در سهام غیروابسته به بازار جهانی قیمت‌ها شتاب خود را در مسیر صعودی حفظ کردند.
شاخص کل در جریان معاملات امروز با افزایش 3198 واحدی به سطح 299,930 واحد رسید.
 شاخص هم‌وزن موقعیت پیشتاز خود را از حیث بازدهی حفظ کرد و رشد آن از شاخص کل پیشی گرفت، این شاخص با افزایش 1387 واحدی به سطح  499,83 واحد رسید.
در اخبار سیاسی مرتبط، دونالد ترامپ سومین مشاور امنیت ملی خود را هم برکنار کرد. به نظر می‌رسد اختلاف‌ نظرها حول ۲ محور «دامنه مداخلات بین‌المللی» و «اعمال قدرت از سوی آمریکا» بوده است. خبر برکناری جان بولتون میتواند باعث کاهش ریسک تجاری بازار باشد که البته در کنار حضور رئیس جمهور کشورمان در اجلاس سازمان ملل در روزهای آینده و همینطور ابزار تمایل ترامپ بابت دیدار با وی از اخبار تاثیر گذار بر روزهای آتی بازار است. در بازارهای جهانی با توجه به کاهش ذخائر نفتی آمریکا شاهد افزایش قیمت نفت بوده­ایم. در بازار کامودیتی­ها نیز اعلام درخواست چینی­ها جهت مذاکره با آمریکا و اقدامات این کشور در راستای تنش زدایی با ایالات متحده و معافیت تعرفه­ای از 16 قلم کالای آمریکایی باعث افزایش قیمت فلزات اساسی و بهبود معاملات بورس­های آسیایی شده است. در بازار داخلی در حال حاضر حجم تقاضا و قیمت­ها به ناحیه تعادلی خوبی رسیده­اند. با این روند گزارش 6 ماهه سهام بزرگ کامودیتی محور، به ویژه دارندگان مقاصد صادراتی راضی کننده خواهد بود.
در بازار امروز نمادهای « پارس، شتران و فملی» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 2,096 میلیارد ریال، فلزات اساسی با 1,411 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,311 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، سایپا، فولاد مبارکه و مپنا  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «ثاخت»، «خوساز»، «بکاب» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «حتوکا»، «قثابت» و «غدشت» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
امروز نیز  گروه فلزات اساسی معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند. دولت با توجه به چالشی شدن تامین سنگ آهن فولاد سازن در نظر دارد طی 3 هفته آتی اقدام به وضع عوارض 25 درصد بر سنگ آهن نماید، تهدید صادارت کنسانتره به حدی است که حتی تولید گندله کشور در ماه گذشته را 4 درصد کاهش داده و تداوم تولید خود زنجیره سنگ آهن را تهدید میکند.  همچنین صادرات مواد معدنی خام مشمول عوارض 20 تا 25 درصدی خواهد بود. در این گروه «فولاد» با 44 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و امروز با افزایش قیمت 1٫02 درصدی روبرو شد  و به قیمت 4٫473 ریال رسید، «فملی» با 2٫43 درصد افزایش به قیمت 4٫974 رسید. همچنین، «ذوب» با افزایش یک درصدی به قیمت پایانی 1٫780 ریال رسید.
«فایرا، فاسمین و فسازان» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «فرآور» با 5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی55٫070 ریال رسید.
در گروه محصولات شیمیایی، نماد «پترول» با 29 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با کاهش 1,7 درصدی به قیمت پایانی 2,600 ریال رسید. «شیران» در محدوده منفی داد و ستد شد و به قیمت پایانی ریال 12,005 رسید.  «پارس، شلعاب، کرماشا، شسینا و شگل» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «شکربن» با کاهش 3,2 درصدی منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت 22,769 ریال رسید.
در معاملات امروز اکثر نمادهای گروه خودرویی در پی افزایش تقاضا در محدوده مثبت داد و ستد شدند. تاکید وزیر صنعت برای استفاده از معافیت مالیاتی جهت افزایش سرمایه شرکت­های خودرو ساز نمادهای این گروه را مورد توجه بازار قرار داده است. همچنین عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: سهام ایران خودرو و سایپا بعد از فروش اموال و تجدید ارزیابی دارایی­ها عرضه میشود.
نماد «خساپا» با 248 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت و بهمراه نمادهای «خودرو» در محدوده مثبت 5% داد و ستد شد.
نمادهای «خوساز، خگستر، خمحور، خشرق، خمحور، خکمک و خموتور» نیز در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
نمادهای «خفنر و خلنت» تنها نمادهای منفی این گروه بودند.
در گروه بانک تمام نمادها در محدوده مثبت داد و ستد شدند. نماد «وتجارت» با 520 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با افزایش دو درصدی به قیمت پایانی 428 ریال رسید. «دی» با صف خرید 36 میلیونی در محدوده مثبت 5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 4٫285 رسید. «ونوین» نیز با افزایش 1٫18 درصدی در قیمت پایانی 4790ریال داد و ستد شد. «وپاسار» صف خرید 10٫4 میلیونی در قیمت 2,117 ریال داد و ستد شد.
شورای پول و اعتبار در دستورالعملی جدید اعلام کرد از این پس تملک سهام توسط مالک واحد در بانک­ها و موسسات اعتباری در سطوح بیش از 10 تا 33 درصد که تا پیش از این ممنوع بود، با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین در دیگر اخبار مرتبط با گروه بانکی، معاونت بانک ملی در امور مالی از برنامه افزایش سرمایه بانک از 50 هزار میلیارد به 130 هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته خبر داد که در حال طی مراحل است.

مجامع پیش رو