گزارش روزانه بازار 1398/06/16

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در اولین روز معاملاتی بازار سهام تهران امروز شنبه ۱6 شهریور ماه رشد پرشتابی را  تجربه کرد، شاخص کل در جریان معاملات امروز با افزایش 4423 واحدی به سطح  294,601 واحد رسید. شاخص کل با حرکت اخیر از محدوده مقاومتی عبور کرده و در صورت تثبیت می تواند این رشد را ادامه دهد.
روند معاملات بورس به گونه­ای پیش رفت که امروز هم رشد شاخص کل هم وزن از شاخص کل پیشی گرفت،  این شاخص با افزایش 1684 واحدی و 2٫13 درصدی به سطح 80,888 واحد رسید.
شاخص کل بورس تهران هفته گذشته رشد ۴ درصدی را به ثبت رساند. بزرگان بورسی که برای چندین هفته متوالی از کانون توجه بازار خارج شده بودند و کمتر اخباری از رشد قیمتی آنها شنیده می‌شد در هفته گذشته بار دیگر به صدر آمدند. حضور این گروه‌ها در صدر جداول صنایع با بیشترین بازدهی شتاب صعود شاخص کل را افزایش داد.
در بازارهای جهانی، افت شاخص دلار و و رشد بازارهای سهام،  بازارهای کالایی را نیز تحریک کرده و نفت و فلزات رشد قابل توجهی را از روز چهارشنبه آغاز کرده اند. هرچند همچنان فضای مذاکرات تجاری مبهم است، پکن و واشنگتن روز پنجشنبه توافق کردند که در اوایل ماه اکتبر در واشنگن مذاکراتی را در سطح بالا برگزار کنند. انتشار این خبر امیدواری سرمایه گذاران بین این دو غول اقتصادی را بیشتر کرده است. طولانی شدن اختلافات تجاری همچنین تاثیری منفی بر قیمت نفت داشته، هر چند که کاهش تولید اوپک و متحدانش از جمله روسیه موجب شده تا قیمت­ها بطور کلی تقویت شود.
چین اعلام کرده که 280 میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه گذاری میکند، اقدامی که در میانه جنگ تجاری چین و آمریکا و رقابت شدید دو کشور همزمان با تحریم­های آمریکا علیه ایران به شدت مورد توجه قرار گرفته است. تزریق این منابع مالی بخشی از تواق 400 میلیارد دلاری است که در سال 2016 میلادی بین دو کشور اتفاق افتاد و اخیرا در جریان سفر ظریف به پکن در دستور کار قرار گرفت.
در بازار امروز نمادهای «فملی، شتران و کچاد» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های شیمیایی با 1,446 میلیارد ریال، خودرو و ساخت قطعات با 1,254 میلیارد ریال و  فلزات اساسی با 1,192 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، سایپا، فولاد مبارکه،  و مپنا  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «ولیز»، «بکام»، «حتاید» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «حتوکا»، «فپنتا» و «کحافظ» با کاهش قیمت چشمگیر ضرر بیشتری را به مشتریان خود تحمیل کردند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش 0٫85 درصدی به 902,183 واحد رسید. در جلسه ایمیدرو با شرکت­های فولادی، تخصیص میزان 3٫8 میلیون تن کنسانتره به فولاد خوزستان مورد توافق قرار گرفت. همچنین تامین این محصول از محل شرکت­های تولید کننده ی چادر ملو، گل گهر، چغارت، توسعه ملی و گهر زمین انجام خواهد شد. «فولاد» که هفته گذشته خبر از برنامه افزایش سرمایه ۶۲ درصدی از محل سود انباشته داده بود، با 67 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و امروز با افت قیمت روبرو شد  و به قیمت 4٫480 ریال رسید، «فملی» با 4٫74 درصد افزایش به قیمت 4٫880 رسید. مبلغ فروش 5 ماه فملی نسب به مدت سال گذشته رشد 117 درصدی دارد. مقدار تولید کاتد شرکت به صورت متوسط در هر ماه 22 هزار تن است که در این ماه 20 هزار تن ثبت شده است. نرخ کاتد شرکت در حوالی 67 هزار تومان برای هر کیلو است. همچنین در این گروه، «ذوب» با کاهش کمتر از یک درصد به قیمت 1٫790 رسید.
« فسرب، فلوله، فاسمین و فسازان» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. در این گروه «فپنتا » با 3٫54 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نمادهای این گروه بود و به قیمت پایانی72٫412 رسید.
شاخص صنعت شیمیایی با افزایش یک درصدی به ۱7943 واحد رسید و اکثر نمادهای گروه در محدوده مثبت داد و ستد شدند. «فارس» با 30 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود، کمتر از یک درصد کاهش قیمت یافت و به قیمت 6,750 ریال به پایان رسید. «شیران» که هفته گذشته از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه ۹۰ درصدی خبر داده بود امروز در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شد و به قیمت پایانی ریال 12,162 رسید.  «شلعاب، شاملا، شپاکسا، شفارس، شکربن وکرماشا» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. در این گروه «شدوص» با یک درصد کاهش قیمت منفی ترین نماد این گروه بود و و به قیمت 6,499 ریال رسید.
طی معاملات امروز شاخص صنعت خودرو با افزایش 1٫47 درصدی به سطح 149,37 واحد رسید. به نظر می رسد این گروه که خصوصا در نمادهای خودرو سازها و بعضا قطعه سازها از رشد بازار عقب مانده اند، از مستعد ترین گروه ها در روزهای پیش رو باشد. هرچند تا کنون اخبار چندان خاصی از روند مذاکرات به گوش نمی رسد. در جریان معاملات امروز، «خساپا» با 108 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و در محدوده مثبت داد و ستد شد.
«خودرو» نیز در محدوده مثبت داد و ستد شد و  به قیمت 5,996 ریال رسید، در این گروه نمادهای «خپویش، خگستر، خچرخش، خوساز، خمحور، خکمک و خفنر» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.  
درگروه بانک،  نماد «وپارس» با 87 میلیون سهم معامله در محدوده صف خرید داد و ستد شد و به قیمت ۲033 ریال رسید. «ونوین» نیز در محدوده صف خرید در قیمت 4515ریال داد و ستد شد.
امروز قیمت دلار در صرافی ها پایین آمد و با کاهش ۰.۰۴ درصدی به ۱۱,۳۹۵ (یازده هزار و سیصد و نود و پنج) تومان رسید.

مجامع پیش رو