گزارش روزانه بازار 1398/06/13

گزارش روزانه بازار
 

خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در آخرین روز معاملاتی بازار سهام تهران امروز چهارشنبه ۱3 شهریور ماه با روند رو به رشد کار خود را آغاز کرد. شاخص کل در جریان معاملات امروز با افزایش 4604 واحدی به سطح  290,178 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن، رشد بیشتری را نسبت به شاخص موزون داشت، این موضوع بیانگر میل بیشتر معامله گران به سمت سهم­های کوچک بازار است. این شاخص با افزایش 1752 واحدی به سطح 79,204 واحد رسید.
بزرگترین عواملی که در مقطع فعلی بورس تهران را تحت تاثیر قرارداده است، به اخبار سیاسی و جزئیات نشست‌های بین المللی ایران با قدرت‌های جهانی باز می‌گردد. ایران اعلام کرده است در صورت ناکارآمدی اروپا نسبت به اجرای برجام، روز پنجشنبه هفته جاری گام سوم از کاهش تعهدات را برخواهد داشت. پرس تی وی اعلام کرد: فرانسه در متقاعد کردن آمریکا برای ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری ناموفق بوده است. فرانسه تنها 5 میلیارد یورو به ایران می­دهد تا گام سوم برداشته نشود.
 این در شرایطی است که بازارهای جهانی هم، عموما تحت تاثیر فشارهای جنگ تجاری میان آمریکا و چین قرار دارند و گزارش‌های رسیده نشان وضع نامناسب شرایط آن‌ها دارد.
در اخبار امروز، دیدار نمایندگان فعالان بازار با مدیر عامل فرابورس منتشر شد. هامونی در این جلسه وعده­هایی را در خصوص انعطاف بیشتر در قوانین داده است. مدیر عامل فرابورس قول داده است از اختیارات خود برای اعمال تغییرات در دستورالعمل استفاده کند. یکی از این وعده­ها تغییر دامنه نوسان به 4 درصد و افزایش روزهای حراج بوده است.
در بازار امروز نمادهای «فارس، فولاد و رمپنا» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های شیمیایی با 1,680 میلیارد ریال، فلزات اساسی با 1,413 میلیارد ریال و خودرو و ساخت قطعات با 895 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، سایپا، فولاد مبارکه، و پالایش نفت اصفهان به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «سرود»، «پلاسک»، «وبیمه» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «فپنا»، «فخاس» و «لخزر » با کاهش قیمت چشمگیر ضرر بیشتری را به مشتریان خود تحمیل کردند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با کاهش 1٫2 درصدی به 350,182 واحد رسید و روز معاملاتی خوبی را پشت سر گذاشت. «فولاد» که دیروز خبر از برنامه افزایش سرمایه ۶۲ درصدی از محل سود انباشته داده بود، امروز نیز با رشد قیمت روبرو شد  و با 2٫7  درصد افزایش به قیمت 4٫500 ریال رسید، در صورت نهایی شدن این تصمیم، فولاد مبارکه بعد از بانک تجارت، دومین شرکت بزرگ بورس ایران از لحاظ سرمایه اسمی خواهد شد. ۸ شرکت بورسی فولادمبارکه ، کل گهر، چادرملو، ملی مس ، توسعه معادن و فلزات، فولاد خوزستان ، آلومینیم ایران و فولاد خراسان باید تا پایان شهریور ضمن معرفی طرح های سرمایه گذاری ، مقدمات افزایش سرمایه را فراهم کنند. «فملی» با 2٫33 درصد افزایش به قیمت 4٫700 رسید. «ذوب» با افزایش 2٫98 درصدی به قیمت 1٫796 رسید.
« فلوله، فمراد» از دیگر نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. در این گروه «فپنا و فنورد» با  5 و  2٫5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نمادهای این گروه بودند.
شاخص صنعت شیمیایی با افزایش 2٫16 درصدی به ۱7782 واحد رسید و اکثر نمادهای گروه در محدوده مثبت داد و ستد شدند. «فارس» با 71 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود، در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شد و به قیمت پایانی ریال 6,787 رسید. «شلعاب، شگل، شسینا، شوینده، کرماشا» از دیگر نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «پارس» امروز کمتر از یک درصد منفی شد و به قیمت 43,002 ریال به پایان رسید. «نوری» امروز در سطح مثبت 0٫48 درصد داد و ستد شد و به قیمت 33,365 ریال رسید. در این گروه «شاملا» با 5 درصد کاهش قیمت منفی ترین نماد این گروه بود و و به قیمت 32,345 ریال رسید.
طی معاملات امروز شاخص صنعت خودرو با افزایش 0٫32 درصدی به سطح 609,36 واحد رسید.
«خساپا» با 122 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با دو درصد کاهش با قیمت ۱,675 پایان یافت. و منفی ترین نماد گروه بود.
«خودرو» در سطح منفی نیم درصد داد و ستد شد و  به قیمت 5,970 ریال نزول کرد، در این گروه نمادهای «خپویش، ختراک، خچرخش، ختوقا، خمحور، خوساز» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.  
وزیر صنعت در حالی بار دیگر بر واگذاری سهام شرکت­های خودرو ساز تا سال آینده تآکید کرد که طبق نظر شورای نگهبان و اصلاحیه مجلس، واگذاری سهام این شرکت­ها امکان پذیر نیست.
در گروه بانک شاهد افزایش تقاضا و معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم.
«دی» امروز در محدوده منفی نیم درصد داد و ستد شد و به قیمت 4,130 ریال به پایان رسید. «وتجارت»  با 321 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود 0,47 درصد کاهش یافت  و به قیمت 424 ریال رسید. «وبصادر» بدون تغییر قیمت باقی ماند.
در عرضه 10 درصدی شرکت «جنرال مکانیک» با نماد «رنیک» به هر کد معاملاتی 156 سهم در سقف قیمتی7,900 ریال تخصیص یافت. تعداد کدهای شرکت کننده در این عرضه بالغ بر 650 هزار کد معاملاتی بود. مدیر عامل این شرکت بیان کرد: سرمایه این شرکت ۱۰۰ میلیارد تومان است و طی سال‌ها فعالیت خود توانسته سه گرید یک از سازمان برنامه و بودجه در زمینه‌های ساختمان، راه و تاسیسات و تجهیزات دریافت کند.
در صرافی ها دلار امروز افت قیمت را تجربه کرد و با کاهش ۰.۴۴ درصدی به ۱۱,۳۵۰ (یازده هزار و سیصد و پنجاه ) تومان رسید.
بازار سکه امروز شاهد افزایش قیمت سکه امامی بود که با افزایش ۱۳ هزار تومانی به ۴,۱۲۰,۰۰۰ (چهار میلیون و یکصد و بیست هزار) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو