گزارش روزانه بازار 1398/06/11

گزارش روزانه بازار


خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در روند معاملات امروز بازار سهام پس از رشد حدود 1000 واحدی در ساعات ابتدایی معاملات، در ادامه در سایه حجم بالای عرضه در سهم­های شاخص با افت 3051 واحدی به سطح  283,063 رسید.
شاخص کل هم وزن هم در وضعیت منفی قرار گرفت و با کاهش 1٫52 درصدی به سطح 76,999 واحد رسید.
در اخبار جهانی، آمریکا و چین بار دیگر با مقرر کردن تعرفه ­های جدید بر محصولات یکدیگر بر شدت جنگ تجاری افزودند. با تصمیم تازه دونالد ترامپ تعرفه ­های محصولات چینی به ارزش حدود 100 میلیارد دلار 15 درصد افزایش خواهد یافت. چین نیز در اقدامی تلافی جویانه تعرفه­ های محصولات امریکایی با ارزش تقریبی 75 میلیارد دلار را افزایش می­دهد. برای نخستین بار از زمان آغاز این جنگ تجاری در 18 ماه گذشته چین برای نفت آمریکا تعرفه 5 درصدی تعیین کرده است.
در یک رونق پرشتاب بورس تهران، طی دو سال اخیر 220 درصد بازدهی کسب کرده است. در این شرایط مسیر آینده سهام پرسش عمومی فعالان بازار است به ویژه آنکه ردپای تازه واردهای بورسی بیش از پیش پر رنگ تر شده است. توجه به سه عامل بنیادی بازار جهانی، نرخ ارز و نسبت­های ارزشگذاری نشان می­دهد بدون تغییر در روند کامودیی بازار سرمایه با فقدان محرک­های جدی صعود مواجه است.
در شرایط فعلی نمادها و گروه­های دلاری- صادراتی همچون فلزی، پتروئی، معدنی بهبود تقاضا را تجربه می­کنند و با توجه به جدی شدن مباحث افزایش سرمایه شرکت­های معدنی و فلزی و همینطور اقبال فعالان بازار به رشد این نمادها در میان مدت خوشبین بود که این امر میتواند موجب رشد بازار نیز گردد البته نوسانات منفی مقطعی جز لاینکف بازار سرمایه و تمامی بازارهاست که نباید نادیده گرفته شود.
در بازار امروز نمادهای «اخابر، خساپا وشپنا» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
همچنین گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 2,422 میلیارد ریال، شیمیایی با 1,697 میلیارد ریال و فلزات اساسی با 1,475 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، فولاد مبارکه، سایپا و پالایش نفت اصفهان به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت هم به نمادهای معاملاتی «غدشت»، «فپنتا»، «بکاب» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «قپیرا»، «ثامان» و «داسوه» با کاهش قیمت چشمگیر ضرر بیشتری را به مشتریان خود تحمیل کردند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با کاهش 1٫31 درصدی به 128,177 واحد رسید. «فولاد» با 60 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود و با 3٫2 درصد کاهش به قیمت 4٫200 ، «فملی» با 1٫48 درصد کاهش به قیمت 4٫590 رسید. ذوب در  سطح معاملاتی 5%  منفی داد و ستد شد و به قیمت 1٫737 رسید.
«فخاس، فسازان و فپنتا» از دیگر نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. در این گروه «فسرب و فلوله» با  5 درصد کاهش قیمت منفی ترین نمادهای این گروه بودند.
شاخص صنعت شیمیایی با کاهش 0٫52 درصدی به ۱7226 واحد رسید و اکثر نمادهای این گروه در سطح منفی داد و ستد شدند. «تاپیکو» با 24 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با کاهش 0٫94 درصدی در قیمت پایانی ریال 2,730 داد و ستد شد. در این گروه نماد «شلعاب» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شد. «شدوص» با  4٫96 درصد کاهش قیمت منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی6٫146 ریال رسید.
طی معاملات امروز شاخص صنعت خودرو با کاهش 0٫81 درصدی به سطح 487,36 واحد رسید. اکثر نمادهای این گروه در محدوده منفی داد و ستد شدند.
«خساپا» با 545 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود با 3٫72 درصد افزایش به قیمت پایانی 1,700 ریال رسید. «خودرو» در سطح منفی 3٫13 درصد داد و ستد شد و  به قیمت  5,913 ریال نزول کرد، «ختوقا» با 5 درصد کاهش به قیمت 4,900ریال رسید. در این گروه نمادهای «خپویش و ختراک» در سقف معاملاتی 5% و نمادهای «خمحرکه و خکمک»  در کف معاملاتی 5%   داد و ستد شدند.  
با توجه به اتفاقات مثبت سیاسی چند روز اخیر و امیدواری به بهبود روابط تجاری به خصوص در زمینه‌هایی مانند، خودرو سازی، گروه خودرو و قطعات با اختلاف قابل‌توجهی ارزش معاملات امروز را در اختیار گرفت. اقدامات گروه خودرو در فروش اموال مازاد نشان از عزم جدی دولت برای واقعی شدن قیمت این شرکت­­ها و واگذاری این شرکت­ها به بخش خصوصی دارد که می­تواند اعداد قابل توجهی را در آینده نه چندان دور برای قیمت سهام این شرکت­ها بوجود آورد.
در گروه بانک اکثر نمادها در محدوده منفی داد و ستد شدند و «ونوین» تنها نماد مثبت گروه بود.
«دی» امروز با توجه به شایعات افزایش سرمایه سنگین صف خرید پر حجمی را در ساعات اولیه تجربه کرد و در سقف معاملاتی 5% و قیمت پایانی 4,158 ریال داد و ستد شد. آخرین قیمت «وپاسار» در محدوده 2٫39 درصد منفی بود و به قیمت پایانی 1,958 ریال رسید. «وتجارت» ۱٫19 درصد منفی شد و به قیمت ۴16 ریال رسید. «وبصادر» در محدوده ۱٫63  درصد منفی به قیمت ۴23 ریال رسید.
اکثر نمادهای انبوه سازی با افزایش عرضه در محدوه داد و ستد شدند.
عرضه اولیه شرکت جنرال مکانیک با نماد «رنیک» روز چهارشنبه 13 شهریور ماه جاری به تعداد 300 سهم در هر کد معاملاتی در بورس انجام خواهد شد.
امروز بازار ارز شاهد کاهش قیمت دلار بود که با افت ۴۰ تومانی به ۱۱,۲۵۰ (یازده هزار و دویست و پنجاه ) تومان رسید.

مجامع پیش رو