گزارش روزانه بازار 1398/06/10

گزارش روزانه بازار


خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
بازار سهام تهران امروز یکشنبه ۱۰ شهریور ماه تحت تاثیر عرضه­های سنگین در اواخر معاملات دیروز با عرضه بیشتر بخصوص در سهم­های کوچک شروع شد. بطوریکه شاخص کل هم وزن در وضعیت منفی قرار گرفت ولی شاخص کل در سایه معاملات نماد­های گروه فلزات اساسی  مثبت شروع شد. در نهایت شاخص کل در با افزایش 0٫7 درصد و 1975 واحد افزایش کار خود را به پایان رساند و به سطح 286,114 واحد رسید.
شاخص کل هم وزن  هم با افزایش 0٫12 درصدی به سطح 78,191 واحد رسید.
جریان قدرتمند نقدینگی، بازدهی بازار سهام را از ابتدای سال جاری به ۵۹ درصد رسانده است. موج جدیدی از نقدینگی ارزش معاملات خرد بورس را به سقف سه ماهه رسانده و مسیر شاخص اصلی سهام به کانال 286 هزار واحد را هموار کرده است. باوجود برآیند صعودی نماگرهای بازار، روند کلی دادوستدها را می‌توان پرتلاطم ارزیابی کرد. در حالی که گروه‌های کالایی با نیم‌نگاهی به مولفه‌های ریسک روند نسبتا باثباتی را در پیش گرفته‌اند، هیجان در گروه‌های کوچک‌تر بازار موج می‌زند.
در بازار امروز نمادهای «رمپنا، فولاد و فملی» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
همچنین گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 2,202 میلیارد ریال، فلزات اساسی با 1,160 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,067 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، فولاد مبارکه، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس و پالایش نفت اصفهان به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت هم به نمادهای معاملاتی «بسویچ»، «خوساز»، «کالا» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «حتوکا»، «کلوند» و «لوتوس» با کاهش قیمت چشمگیر ضرر بیشتری را به مشتریان خود تحمیل کردند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با افزایش 1٫83 درصدی به 597,179 واحد رسید و روند معاملات این گروه نسبتا متعادل بود. فولاد با 76 میلیون سهم پر حجم ترین نماد این گروه بود و با 1٫22 درصد افزایش قیمت، فملی با 2٫87 درصد افزایش قیمت و ذوب با 1٫57 درصد کاهش قیمت پایانی در این گروه معامله شدند.
«ارفع، فخاس، فسازان، فمراد، فپنتا» از دیگر نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. در این گروه «فولای و فولاژ» با  5 درصد کاهش قیمت منفی ترین نمادهای این گروه بود.
دو ریسک عمده، دادوستدهای این گروه را در مقطع فعلی متاثر ساخته است. اولین مورد به ریسک‌های تحریمی مربوط می‌شود. ریسک دیگری که صنایع کامودیتی‌محور را احاطه کرده است به نگرانی‌ها از اقتصاد بین‌الملل و روند قیمتی بازارهای جهانی باز می‌گردد.
روند عملیات شرکت‌ها از تابستان سال گذشته که تحریم صنایع مختلف کشور آغاز شد نشان می‌دهد اکثر بنگاه‌های صادراتی کشور توانسته‌اند در مقابل فشارهای تحریمی مقاومت قابل‌توجهی داشته باشند. با این حال نمی‌توان اثر اساسی تحریم‌ها را نادیده گرفت. مقادیر فروش شرکت‌ها عموما با کاهش نسبی همراه بوده و بعد از اصلاح جزئی به ثبات رسیده است.
شاخص صنعت شیمیایی با افزایش 0٫66 درصدی به ۱7316 واحد رسید. «تاپیکو» با 28 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و بدون تغییر قیمت در قیمت پایانی ریال 2,764 داد و ستد شد. در این گروه نماد «شلعاب» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «شدوص» با  3٫42 درصد کاهش قیمت منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی6٫300 ریال رسید.
بسیاری از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی،  برای حفظ سهم بازار خود به اعمال تخفیف‌های قابل‌توجه روی آورده‌اند؛ و در نهایت مهم‌ترین اثری که تحریم‌ها در رابطه با این دسته از شرکت‌ها داشته آن است که چشم‌انداز تداوم عملیات آنها در سطوح فعلی را با تردید همراه کرده ‌است.
طی معاملات امروز شاخص صنعت خودرو با افزایش 3٫55 درصدی مواجه شد و اکثر نمادهای این گروه در محدوده مثبت معامله شدند.
«خساپا» با 233 میلیون سهم معامله، با صف خرید سنگین، پر حجم ترین نماد گروه بود با 4٫96 درصد افزایش به قیمت پایانی 1,651 ریال رسید. «خودرو» در سطح مثبت 2٫73 درصد داد و ستد شد و  به قیمت  6,030 ریال صعود کرد، «ختوقا» با 5 درصد کاهش به قیمت 4,900ریال رسید. در این گروه نمادهای «خبهمن، خپویش و ختراک»  در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.  طی ماه های گذشته این صنعت با اقبال بازار همراه بوده است. بنظر نمی­رسد که شرکت های تاثیرگذار این صنعت در آینده نزدیک قدرت سود سازی داشته باشند. سهم های کوچک تر این گروه دارای آینده بهتری نسبت به سهم های بزرگتر هستند.
بازار ارز امروز شاهد افزایش قیمت دلار بود که با رشد ۰.85   درصدی به ۱۱,۴50 (یازده هزار و چهارصد پنجاه) تومان رسید.
بازار طلا امروز هم صعودی بود و طلا ۱۸ عیار با رشد ۰.۰۹ درصدی به ۴۱۲,۳۰۰ (چهارصد و دوازده هزار و سیصد) تومان رسید.

مجامع پیش رو